10 tricków na gorący klej

Osoba, która wymyśliła gorący klej, naprawdę zasługują na nagrodę. Pistolet ze spoiwem przydaje się w tak wielu sytuacjach, że trudno sobie wyobrazić dom bez niego. Jest to bowiem niezwykle pożyteczne urządzenie, które przydaje się zarówno podczas drobnych napraw, jak i w czasie pracy nad albumem czy świątecznym stroikiem. Skleja bowiem prawie wszystko, a wciąż wymyślane są nowe tricki.

Czym jest gorący klej i jak działa?

Klej na gorąco (termotopliwy) to jednoskładnikowy klej poliuretanowy, który utwardza się za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Chcąc go nałożyć, trzeba go wcześniej rozgrzać do temperatury około 150˚C. Kleje tego typu na użytek domowy kupuje się w laskach, które wprowadza się do dostosowanego do nich pistoletu, który podłączamy do prądu. Kiedy gorący klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Spoiwo wykorzystamy do prac naprawczych, majsterkowania, a także realizacji hobby.

Gorący klej w kuchni

Z kilku warstw kleju możemy zrobić płaski talerz, który po wyschnięciu będzie spełniał rolę podkładki, na którą odłożymy brudne noże. Z zastygniętego spoiwa można zrobić wieszak – gorący klej przymocujmy do płytek, a gdy nie będzie nam już potrzebny, podważymy i wyrzucimy. Jeśli mamy kilka słoików, nie wyrzucajmy ich, a przechowujmy w nich sypkie rzeczy –za pomocą spoiwa na zakrętkach można zamocować figurki zwierząt. Wystarczy całość pokryć farbą w sprayu, np. białą, by otrzymać dekoracje jak z dobrego sklepu wnętrzarskiego.

W tym dziale  Impregnat czy bejca do drewna? Wady i zalety.

Gorący klej w salonie czy przedpokoju

Kiedy chodnik, dywan, czy mata podłogowa niesfornie jeździ po całym pokoju, warto ten dywan powstrzymać. Klejem na gorąco zróbmy zygzaki z tyłu maty i pozostawmy do wyschnięcia. To skuteczni zahamuje przesuwanie się dywanu.

Mamy sposób na śliskie buty

Śliskie buty mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla dziecka czy osoby starszej. Warto wtedy podeszwy wysmarować klejem na gorąco, co powinno skutecznie pomóc.

Na ratunek gumowym zabawkom

Gumowe zabawki do kąpieli w środku mają tyle bakterii, że nie powinno się ich używać – woda wpada, tam zostaje i pojawia się grzyb. Można jednak zakleić otwór takiej zabawki klejem na gorąco, aby woda się do niej nie dostawała.

Kiedy trzeba coś zawiesić

Gorący klej przyda się także wtedy, gdy trzeba coś tymczasowo zawiesić, np. dekorację czy girlandę. Wystarczy tylko podważyć klej, by wszystko odpadło.

Gorący klej pomoże, gdy bluzka spada

Sukienki czy lekki bluzki czasami zjeżdżają i spadają z wieszaków. Wystarczy jednak jego powierzchnię pokryć porcją kleju, który po zastygnięciu powstrzyma rzeczy przed zsuwaniem się z wieszaków.

W tym dziale  Jak samodzielnie zrobić dekoracje świąteczne? - opakowanie samoprzylepne

Zamiast szycia

Klejem na gorąco można podgiąć materiał, skleić go ze sobą i nie potrzebujemy do tego igły. W ten sposób unikniemy szycia.

Obrazki nie chcą się prosto trzymać?

Kiedy ramka czy obrazek brzydko odstają od ściany, można użyć kropli kleju, aby to ładnie wyrównać. W ten sposób zaznaczymy krawędzie i nic nie będzie się przesuwać. Pamiętajmy, że wystarczy niewielka ilość spoiwa.

Jak podwiesić lampki?

Każdy z nas czasami potrzebuje nieco rozświetlić przestrzeń, co sprawia, że zyskujemy wspaniałą atmosferę. Wykorzystajmy więc choinkowe lampki, które można przymocować do elewacji – nie trzeba wbijać gwoździ, a wystarczy użyć trochę gorącego kleju, by lampki się nie ruszały.

Kiedy dziecko chce stepować

Dzieci czasami mają niesamowite pomysły, a jeśli nasza pociecha chce się pobawić w stepowanie, dajmy jej taką możliwość. Jak to zrobić? Do butów podklejamy monety klejem na gorąco i już można stepować.

Gorący klej daje tak wiele możliwości, że gdy zaczniemy go używać, z pewnością sami odkryjemy wiele tricków.

Więcej informacji o kleju na gorąco: https://www.buehnen.pl/kleje/asortyment/kleje-termotopliwe-eva/77-glosariusz/492-goracy-klej

Leave a comment

Your email address will not be published.


*