Co jeść, aby być zdrowym

zdrowe jedzenie

Właściwy sposób odżywiania może nam zapewnić smukłą figurę, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jedzenie jest bowiem źródłem cennych substancji odżywczych, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Ważna jest jednak jego jakość, której gwarancją jest oznaczenie „żywność ekologiczna”.

Jedz na zdrowie

Aby być zdrowym, warto przestrzegać kilku zasad związanych z wyborem żywności. Podstawą wszystkich posiłków powinny być warzywa, a w drugiej kolejności owoce. Warto je dodawać do każdego posiłku lub zastąpić tradycyjne dania mięsne ich odpowiednikami przygotowywanymi z jarzyn. Istotne jest też spożywanie posiłków jak najmniej przetworzonych. Unikaj więc odwiedzania lokali serwujących fast foody oraz kupowania gotowej żywności, ponieważ tego typu jedzenie zawiera mnóstwo chemicznych dodatków, barwników, konserwantów i spulchniaczy, które rozregulowują gospodarkę hormonalną organizmu oraz sprzyjają tyciu. Jeżeli chcesz być zdrowy, rzadziej odwiedzaj też cukiernie, a jeśli nie możesz oprzeć się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego, przygotuj samodzielnie deser z wykorzystaniem naturalnych składników tj. kakao, daktyle czy nasiona chia. Pamiętaj też o tym, by do przyrządzania potraw stosować tylko zdrowe oleje. Usuń z szafy wszystkie oleje rafinowane, które mają niewielką wartość odżywczą, unikaj też smażenia na maśle czy margarynie. Jeżeli zależy Ci na tym, by przygotowywać zdrowe posiłki, jedz sałatki z dodatkiem olejów tłoczonych na zimno oraz oliwy z oliwek, a jajecznicę lub zdrowe risotto smaż na niewielkiej ilości oleju rzepakowego.

W tym dziale  Kiedy sztućce zawitały do Polski?

Ilość kontra jakość

Jedną z zasad zdrowego odżywiania jest też ograniczenie ilości jedzenia na rzecz zwiększenia jego jakości. Regularne spożywanie niewielkich porcji z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie, szczególnie jeśli ich składniki będą pochodziły z ekologicznych upraw. Jeżeli zależy Ci na zakupie żywności bogatej w substancje odżywcze i nieskażonej chemią, nie sugeruj się sloganami widniejącymi na opakowaniach. Wybieraj zawsze produkty oznaczone jako „żywność ekologiczna”, które są certyfikowane i rygorystycznie kontrolowane na każdym etapie produkcji. W odróżnieniu od nich jedzenie reklamowane jako „zdrowa żywność” wcale nie musi być zdrowe, ponieważ nie podlega kontrolom, a posługiwanie się zachęcającym hasłem może być jedynie zabiegiem marketingowym. Żywność ekologiczna obejmuje zarówno warzywa oraz owoce, jak i nabiał, a także wszystkie produkty niezbędne do zachowania zrównoważonej diety. Warto po nie sięgać nie tylko po to, by zachować zdrowie, ale również dlatego, aby móc delektować się unikalnymi walorami smakowymi charakterystycznymi dla naturalnie dojrzewających plonów i produktów bazujących na ich wykorzystaniu.