Co jeszcze można zrobić z kleju na gorąco?

Kleje na gorąco na dobrze zadomowiły się zarówno w przemyśle, jak też rękodzielnictwie czy zastosowaniach domowych. Wygodne, łatwe użycie, niska cena i wysoka jakość spoin sprawiają, że ta technika klejenia jest obecnie powszechnie stosowana. Jednak możliwości tych klejów nie ograniczają się jedynie do samego klejenia, sztyfty czy EVA granulat mogą służyć też do wielu innych celów.

 

Przemysł

Większości osób klejenie na gorąco kojarzy się z niewielkimi pistoletami i sztyftami z klejem, przy pomocy których można przymocować dywan czy obrazek, skleić pękniętą zabawkę czy nawet osadzić okno lub drzwi. Ale powszechnie z ogromnych możliwości takich klejów korzysta też przemysł, tyle że w nieco innej formie. W zastosowaniach przemysłowych z reguły zamiast lasek wykorzystywany jest EVA granulat, znacznie lepiej się on sprawdza w profesjonalnych urządzeniach do klejenia. Po podgrzaniu płynny klej dostarczany jest za pomocą systemu przewodów i dysz na linię produkcyjną, gdzie następnie jest aplikowany. Z takiego rozwiązania powszechnie korzysta branża opakowaniowa, zastosowanie granulatu EVA umożliwia stosowanie dużych, wydajnych maszyn, znacznie skracających cały proces. Z zalet klejów na gorąco korzystają też inne gałęzie przemysłu, między innymi budowlany, meblarski, samochodowy czy elektroniczny.

W tym dziale  Program do pracy zdalnej. Nowoczesne rozwiązania dla efektywnej pracy

 

Florystyka

Pistolety do klejenia na gorąco stały się też obowiązkowym narzędziem pracy kwiaciarek i florystek. Umożliwiają one wykonanie trwałych, odpornych na czynniki atmosferyczne połączeń, znacznie skracając czas wykonania bukietu czy ozdoby. Przy pomocy takich klejów można praktycznie wszystko szybko przymocować, czy to będą elementy ze styropianu, czy sztuczne kwiaty, czy wstążki i bibułki. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że wykonane połączenia są praktycznie niewidoczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. W tej branży pistolety do klejenia na gorąco są powszechnie wykorzystywane, i to jak się okazuje, nie tylko na sztyfty. Na rynku zaczęły się bowiem pojawiać profesjonalne modele wykorzystujące EVA granulat, dające znacznie większe możliwości. Są znacznie wygodniejsze w użyciu, mają lepszą wydajność i parametry, jeśli więc ktoś dużo pracuje z klejami na gorąco, to powinien rozważyć kupno jednego z takich modeli.

 

Ozdoby i zabawki

Roztopione tworzywo jest także bardzo wdzięcznym materiałem do produkcji najróżniejszych ozdób i zabawek. Sztyfty są obecnie dostępne w wielu różnych kolorach, co daje naprawdę duże możliwości, w zasadzie ograniczeniem będzie jedynie wyobraźnia. Klej przede wszystkim można wykorzystać do łączenia różnych elementów z drewna i innych tworzyw sztucznych, co pozwoli na wykonanie trwałych, wytrzymałych konstrukcji. Ale dzięki dużej plastyczności po roztopieniu można z kleju tworzyć fantazyjne wzory, którymi po zastygnięciu można się będzie bawić. Jeśli ktoś lubi tworzyć takie przedmioty, to powinien też pomyśleć o kupnie granulatu EVA, niewielkie kuleczki mogą bowiem posłużyć za oryginalną ozdobę. Jeśli klejenie odbywa się razem z dziećmi, to należy zachować przy tym dużą ostrożność, gdyż roztopiony klej może spowodować poparzenia.

W tym dziale  Materiał na dom. Z jakich cegieł go budować?

Artykuł powstał we współpracy z Buehnen.pl.