Czy każde drewno można lakierować

Odpowiedni dobór lakieru lub bejcy do drewna to nie lada wyzwanie. Nie każdy lakier nadaje się do odpowiedniego gatunku drewna. Te różnice wynikają z właściwości i struktury drewna, które chcemy polakierować. Nieodpowiednio dobrany może nawet zaszkodzić, a tymczasem na sklepowych pólkach stoją ich dziesiątki. Na co zwrócić uwagę?

Bejca czy lakier?

Zasadniczo bejce służą do farbowania drewna. Ich odpowiednia wgłębność sprawia, że każdy rodzaj, gatunek drewna jesteśmy wstanie przemalować. Szeroki wachlarz kolorów nowoczesnych bejc sprawia, że nasze płoty, pergole czy ogrodowe meble mogą nabrać całkiem nowego oblicza. Nowoczesne bejce są wodościeralne, to oznacza, że łatwo usunąć niepożądane plamy na kostce brukowej czy umyć pędzle po użyciu. W przypadku lakierów do drewna sprawa nie jest już taka prosta. Lakiery mają zadanie utrwalić i ochronić nasze drewno przed wpływem warunków atmosferycznych. Do elewacji, płotów czy mebli ogrodowych wykonanych z desek z drewna liściastego należy stosować lakiery elastyczne. Drewno liściaste ma tendencje do pracowania w wyniku czego lakiery pękają. Dlatego należy stosować elastyczne lakiery. Do tego typu lakierów zaliczmy poliuratynowe, uratynowe i uratynowo-alkidowe. Jeżeli nasze drewniane elementy są zbudowane z drewna iglastego należy w pierwszej kolejności przed lakierowaniem usunąć nadmiary żywicy przy pomocy szmatki nasączonej acetonem lub benzyną. Przy tak przygotowanym drewnie możemy rozpocząć proces lakierowania. Do drewna iglastego najlepiej stosować lakiery alkidowe, uratenowe lub alidowo-uratenowe. Do drewna egzotycznego stosujemy lakiery specjalne. Jednak przed ich nałożeniem w pierwszej kolejności należy nałożyć podkład rozjaśniający. Dodatkową właściwością takiego podkładu jest również neutralizacja olejków eterycznych licznie występujących w drzewach egzotycznych.

W tym dziale  Ogrzewanie podłogowe – komfort, efektywność i zdrowie w jednym

Czego się nie da polakierować?

W naszych domach jednak znajdziemy meble ogrodowe lub infrastrukturę drewnianą, którą nie da się polakierować lub będzie to wyjątkowo trudne. Z pewnością odnawianie i zabezpieczanie mebli ogrodowych wykonanych z wikliny jest wyjątkowo trudne. Obecnie dostępne lakiery niedostatecznie kryją wiklinowe meble. Wynika to ze struktury wikliny, która jest wyjątkowo gładkim drewnem, mało porowatym dlatego lakiery i bejce trudno utrzymują się na jej powłoce. To nie znaczy, że nie ma możliwości polakierowania wiklinowych mebli. Na zasadzie prób i błędów można znaleźć sposób aby lakiery lub bejce utrzymywały się na powierzchni wikliny, jednak trzeba w to włożyć dużo pracy.