Czy warto olejować drewno?
Istnieje wiele sposobów ochrony drewna przed zniszczeniem – niektóre preparaty tworzą barwną warstwę ochronną na powierzchni podłóg czy płotów, inne natomiast odżywiają je, pozostawiając naturalny wygląd powierzchni. Przykładem drugiego typu działań jest olejowanie drewna. Czy wiesz, dlaczego warto je przeprowadzić?
Zalety olejowania drewna
Zwolennicy tej formy konserwacji drewna wymieniają bardzo wiele atutów. Najważniejszym z nich jest naturalny wygląd, ponieważ oleje – w przeciwieństwie do lakierów – nie tworzą dodatkowej powłoki, lecz nadają wyrazistości deskom, pogłębiając ich kolor, a także podkreślając układ sęków i strukturę drewna.
Olejowane podłogi są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia, dlatego z powodzeniem spełniają swoją rolę w salach balowych oraz budynkach użyteczności publicznej, przez które na co dzień przewija się bardzo wiele osób. Nawet, jeśli pojawią się na nich drobne zarysowania, nie są one tak widoczne, jak w przypadku lakierowanych podłóg. Olejowanie drewna umożliwia uaktywnienie procesów autoregeneracji, które prowadzą do pęcznienia fragmentów podłogi w sąsiedztwie miejsca uszkodzenia i w efekcie jego zasklepienia. Podłoga, w którą wniknie olej, nie tylko wygląda na naturalnie odżywioną, ale również starzeje się z wdziękiem i z czasem zaczyna przypominać wiekowe drewno, jakie pamiętamy z wycieczek do dawnych zamków i pałaców. Drewno zakonserwowane olejem jest też zdrowsze niż lakierowane, co istotne dla alergików oraz osób chcących prowadzić ekologiczny tryb życia.
Kiedy można zastosować olej?
Olejowanie jest skuteczne w przypadku każdego gatunku drewna, również odmian egzotycznych, oraz wszystkich rodzajów powierzchni użytkowych. Doskonale zakonserwuje zarówno najbardziej podatne na zniszczenia podłogi w salach weselnych, jak i deski w salonie czy egzotyczne drewno z tarasu. Jego właściwości sprawiają, że nadaje się bowiem do stosowania także na zewnątrz i stanowi skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na drewno. Olejowanie drewna jest idealnym pomysłem dla Ciebie, jeśli lubisz wystrój pomieszczeń bazujący na wykorzystaniu naturalnych materiałów, ponieważ sprawia ono, że zostaje zachowany naturalny dla drewna zapach, a podłoga lub inna powierzchnia „oddycha” i tym samym reguluje mikroklimat mieszkania.
Olejowanie drewna ma bogatą tradycję, lecz wraz z rozwojem nowych technologii i tworzeniem olejów o ulepszonej formule, pozwala jeszcze skuteczniej niż kiedyś chronić parkiety przed uszkodzeniami. Cenią je osoby lubiące widok naturalnie odżywionego drewna, które zachwyca wyrazistym rysunkiem słojów. Ta metoda konserwowania drewna znajduje ostatnio coraz większe rzesze zwolenników, rozważ ją więc i Ty, jeżeli zależy Ci na właściwym zabezpieczeniu podłogi lub tarasu przed uszkodzeniem oraz utratą naturalnego uroku.