Do czego służą hoboki?

Zarówno w handlu, jak i w produkcji bardzo duże znaczenie mają opakowania użyte do przewozu i do przechowywania gotowych wyrobów oraz półproduktów. Jednym z klasycznych i bardzo uniwersalnych rozwiązań są hoboki, czyli okrągłe opakowania blaszane.

Specyfika techniczna hoboków

Hobok to popularne określenie na okrągłe wiadro z dwoma uchwytami o dużej pojemności. Tego rodzaju opakowania wytwarza się z różnych materiałów, chociaż zdecydowanie najczęściej spotkać można hoboki blaszane. Ocynkowana stal zabezpiecza tego rodzaju produkty przed korozją. Wiele opakowań tego rodzaju posiada specjalny, stożkowy kształt, który sprawia, że możliwe jest łatwe magazynowanie pustych wiader tego rodzaju poprzez wkładanie jednego w drugie. Najczęściej górna krawędź wiadra nie posiada pierścienia, co ułatwia opróżnianie zawartości. Dodatkowa uszczelka gumowa na dnie zwiększa szczelność opakowania i zapewnia jego większą stabilność w czasie transportu. Oczywiście transport ułatwiają również dwa uchwyty po bokach wiadra, które pozwalają przenosić nawet opakowania o dużych gabarytach.

Do czego służą hoboki?

Pojemność hoboków jest stosunkowo duża i zazwyczaj mieści się w przedziale od 17 aż do 50 litrów. Ze względu na swoją specyfikację techniczną tego rodzaju opakowania doskonale nadają się do przechowywania wszelkiego rodzaju cieczy i podobnych substancji. Hoboki wytworzone z ocynkowanej stali doskonale nadają się do przechowywania farb, rozpuszczalników, a także smarów i lakierów, dzięki czemu znajdują one szerokie zastosowanie w różnych działach produkcji. Powierzchnia wewnętrzna hoboków może zostać dodatkowo zabezpieczona przy pomocy warstwy stosownego lakieru wewnętrznego, który umożliwia kontakt opakowania z żywnością. Hoboki są więc stosowane między innymi przez producentów tłuszczy spożywczych, a także w gospodarstwach rolnych, gdzie opakowania te mogą posłużyć do przechowywania mleka lub miodu. Opakowania te doskonale nadają się również do transportu wszelkiego rodzaju produktów sypkich, a ich szczelna i wytrzymała struktura umożliwia również transport materiałów niebezpiecznych.

W tym dziale  Zasady bezpiecznej aplikacji kleju na gorąco

Więcej o ich zastosowaniu: https://www.buehnen.pl/kleje/formy-kleju/hoboki

Gdzie wykorzystuje się hoboki?

Hoboki wykorzystywane są w różnorodnych dziedzinach przemysłu, chociaż swoje zastosowanie mogą mieć również w zwykłym domu. Tego rodzaju opakowania wykorzystuje się między innymi w przemyśle lakierniczym, a także w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Z opakowań przystosowanych do kontaktu z żywnością korzysta się także w branży przetwórczej, gdzie służą one do magazynowania i transportu półproduktów. Hoboki przeznaczone do kontaktu z żywnością można wykorzystać do przechowywania kiszonej kapusty. Należy przy tym pamiętać, że tego rodzaju opakowanie powinno posiadać zamknięcie. Hoboki w gospodarstwie domowym mogą również służyć do przechowywania wszelkiego rodzaju smarów lub olejów samochodowych. Takie okrągłe wiadra doskonale sprawdzają się również jako szczelne opakowania na psią karmę.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*