Do czego służy bejca?

Zastosowanie bejcy w praktyce.

Wśród wielu produktów, które służą do naprawiania, malowania i odnawiania znajdziemy także bejce. Poszukując definicji tego produktu możemy stwierdzić, że bejca to impregnat do barwienia wszystkich drewnianych powierzchni. Jest transparentna, dzięki czemu podkreśla naturalną urodę drewna. Co możemy pomalować bejcą?

Kilka słów o bejcy

Bejce produkuje się w wielu kolorach, ale to, jaką barwę nada drewnu, zależy od jego cech, na przykład twardości. Ten sam gatunek bejcy inaczej wygląda na miękkiej sośnie, a inaczej na przedmiocie wykonanym z dębu. Bejca wnika w drewno, ale nie tworzy na jego powierzchni powłoki. Oznacz to, że nadaje drewnu kolor, ale pozostawia widoczny rysunek jego słojów. Preparaty tego typu zdobią i konserwują drewno na okres co najmniej 4 lat. Bejcą można pokryć także podłogi drewniane przed ich polakierowaniem. Przed bejcowaniem zazwyczaj nie trzeba gruntować drewna o większej twardości.

Zalety bejcy

Podstawową zaletą bejcy jest to, że chroni drewno, ale nie odbiera mu uroku, gdyż podkreśla jego urodę. Do wielu preparatów, w trakcie ich produkcji dodaje są środki zabezpieczające przed rozwojem pleśni. Barwniki używane do produkcji są odporne na szkodliwe działanie promieni UV i nie blakną na słońcu. W sklepach znajdziemy także bejce, które optycznie postarzają drewno lub takie, które po odpowiednim nałożeniu imitują marmur. Bejca nadaje się nie tylko do drewna, ale również na tynki, beton, cegłę metal (po wcześniejszym zagruntowaniu).

W tym dziale  Jaka sofa do salonu: sofa z funkcją spania czy bez?

Jak się używa bejcy?

Bejcowanie należy wykonywać na suchej, odpylonej i gładkiej powierzchni. Bejca najlepiej wynika w surowe lub oczyszczone drewno, na którym nie ma śladów dawnych powłok. Preparat nanosi się miękkim pędzlem, a trzeba pokryć powierzchnię kilka razy. Pomiędzy kolejnymi warstwami należy odczekać aż dana warstwa wyschnie. Bejcowanie stosujemy wtedy, gdy chcemy zmienić naturalny kolor mebla albo zmienić kolor któregoś z jego elementów.

Gdzie używa się bejcy?

Najbardziej powszechne jest stosowanie bejcy w zakładach zajmujących się renowacją mebli.

Specjaliści radzą, by kupować bejcę w postaci proszku, dzięki czemu uzyskamy interesujący nas kolor.

Koszt takiego preparatu jest dużo mniejszy niż gotowych mieszanek. Te świetnie sprawdzą się w działaniach początkujących restauratorów, którzy chcą zmienić kolor małego przedmiotu, na przykład tacy. Bajca nie jest warstwą ochronną, czyli nie zabezpiecza drewna przed zniszczeniem. Na bejcę trzeba nałożyć wosk, politurę lub lakier. W przeciwnym wypadku drewno stanie się matowe.

Bejca z pewnością powinna znaleźć się w naszym domowym warsztacie, jeśli planujemy malowanie mebli lub mamy ochotę na prace rękodzielnicze. Kupmy odpowiedni produkt i do dzieła.