Farby transparentne – co to jest

Ściany nie są jedynie niewiele znaczącym tłem wystroju wnętrza. Najmodniejsze aranżacje zakładają, że są one wyraźnym elementem dekoracyjnym i należy właściwie zadbać o ich wygląd, by były prawdziwą ozdobą. Warto wzbogacić ich wygląd stosując nowość, jaką jest farba transparentna.

Czym jest farba transparentna?

Farba transparentna służy do wykonywania odpornych na wilgoć powłok o wysokich walorach estetycznych. Produkt ma właściwości dosycające kolor, dzięki czemu ten wydaje się intensywniejszy, co daje ciekawe możliwości dekoracyjnej aranżacji wnętrz. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie chcemy radykalnie odciąć zabezpieczoną powierzchnię od wilgoci oraz uzyskać łatwe do utrzymania w czystości – w pełni zmywalne wykończenia ścian. Farba tego typu tworzy bowiem zmywalną i odporną na zanieczyszczenia powłokę. Produkt jest środkiem ekologicznym i jego używanie poleca się wszędzie tam, gdzie kładzie się szczególny nacisk na bardzo niską emisję lotnych związków organicznych.

Jak nadać ścianom lśniący efekt? Farba transparentna z brokatem

Dekoracyjna farba transparentna z brokatem to doskonały sposób na dodaniu wnętrzu urozmaicenia w stylu glamour. Drobinki zawarte w farbie rozpraszają światło i rozświetlają pomieszczenie czyniąc je bardziej przestrzennym. Jedną z możliwości jest zastosowanie transparentnego lakieru z brokatem, który aplikuje się na wcześniej pomalowaną wybranym kolorem ścianę. Dzięki temu każda powierzchnia nabierze blasku, bez konieczności zmiany wyjściowej barwy. Można pomalować nie tylko gładką powierzchnię, lecz także farbę tworzącą strukturę. Brokat wnika w nierówności, tworząc dzieło sztuki, które zachwyca w niebanalny sposób. Światło padające na nie wielokrotnie się załamuje, co w rezultacie czyni ją awangardową. Nakładanie produktu nie jest trudne, gdyż robi się to wałkiem lub pędzlem. Jest to nieco bardziej czasochłonna technika od wałka, jednak pozwala na dokładnie wnikanie cieczy w każde zagłębienie i równomierne pokrycie nią płaszczyzny.

W tym dziale  Czy każde drewno można lakierować

Farba transparentna dla efektu świetlistej ściany

Jeśli chcemy uzyskać efekt świetlistej ściany, możemy nałożyć farbę z połyskiem, a właśnie taka jest transparentna farba emulsyjna, do której przed malowaniem ściany dodaje się drobinki złota, srebra czy pereł. Do pokoju dziecięcego warto wybrać farbę z dodatkiem brokatu oraz hologramami w kształcie niebieskiej gwiazdki (dla chłopca) lub czerwonego serduszka (dla dziewczynki). Można ich użyć nie tylko do krycia ścian otynkowanych, ale także do wykańczania tapet z włókna szklanego. Dzięki nałożeniu tego typu farby powłoka będzie bardzo trwała i wytrzymała. Tego typu rozwiązania, poza nadaniem charakteru, budują wrażenie wielowymiarowości, a przez to sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i jaśniejsze. Migoczące drobinki odbijają bowiem świetlne refleksy. Błyszczącą powłokę można również nadać ścianom pomalowanym farbami strukturalnymi – podkreślą one bogatą fakturę, na której światło załamuje się wielokrotnie.

Ściany nie muszą być nudne. Dobrej jakości farba transparentna nie tylko wzmocni ich strukturę, w dodatek świecących drobinek pozwala uzyskać niezwykły efekt dekoracyjny.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*