Gdzie stosować żywe kolory?

farba

Kolory ścian w mieszkaniu nie tylko zdobią i są częścią wystroju. Pragnąc spokoju i wyciszenia, wybieramy przygaszone i stonowane kolory farb. Może warto jednak nieco zaszaleć, przekroczyć granice i wybrać nietypowe barwy, które wraz z wystrojem utworzą oryginalne wnętrze i będą nam dodawać energii.

Kolory ścian idealne do loftów. Nie tylko białe i szare farby

W loftach kiedyś mieszkali tylko artyści, którzy urządzali pracownie i mieszkania w starych halach fabrycznych i magazynach, ale styl ten zdobywa coraz więcej zwolenników. Na ścianach królują farby w odcieniach szarości i złamanych bieli, a łączy się je z fakturą cegły lub betonu i fluorescencyjnymi dodatkami o charakterystycznym niebieskawym, zielonkawym czy żółtym zabarwieniu. Można wybrać także bardziej żywe kolory ścian. Idealnie sprawdzą się farby w inspirującej czerwieni, która nada wnętrzu charakteru. Styliści polecają też soczyste zielenie, które świetnie pasują dodatków nawiązujących do tradycyjnego rzemiosła.

Ciemne i wyraziste kolory ścian. Jakie farby wybrać?

Producenci proponują ciekawe i zdecydowane kolory farb. Świetnie wyglądają ściany ametystowe, które pięknie prezentują się w salonie. Szlachetny ametyst wprowadza do aranżacji emocje, dodaje energii i charakteru. Szmaragdy przywodzą na myśl tradycyjne wnętrza arystokratycznych domów i sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulne i bezpieczne. Pomimo tego, że obecnie prym w aranżacji wnętrz wiodą białe i szare kolory ścian, to czasami brakuje nam odrobiny koloru, który ożywi stonowane pomieszczenia. Farby w odcieniu czerwonym, różowym, pomarańczowym czy żółtym są bardzo wyraziste, a w związku z tym trudne do opanowania we wnętrzu. Nie powinniśmy łączyć ich między sobą, bo wnętrze będzie zbyt pstrokate, odcienie mogą się nie komponować, a oczy szybko się zmęczą. Z drugiej strony, lepiej nie stosować ich na wszystkie ściany. Najlepiej łączyć kolory farb w różnej tonacji, np. fuksję i pastelowy róż. Można również łączyć żywe kolory ze stonowanymi, tj. pomarańczowy z szarym czy żółty z białym.

W tym dziale  Jak zaplanować remont mieszkania?

Do jakich wnętrz pasują żywe kolory ścian?

Najbardziej charakterystyczny i wyrazisty jest kolor czerwony, który pobudza i dodaje energii. Nie powinno się malować tym kolorem dużych powierzchni, gdyż zastosowana w nadmiarze czerwień może drażnić. Do słabo doświetlonych i smutnych wnętrz warto wybrać farby w kolorze żółtym, który poprawia nastrój i apetyt, ale zastosowany w nadmiarze może męczyć. Wśród kolorów motywujących do działania można wybrać pomarańczowy, który poprawia humor i przywodzi na myśl gorące lato. Symbolem nadziei i życia jest zielony, a takie kolory ścian przywodzą na myśl obcowanie z naturą, relaksują i odprężają. Ponadto, zieleń korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, poprawia krążenie, uspokaja oddech. Magii wnętrzu nada kolor fioletowy, który pobudza naszą psychikę i aktywuje do działań twórczych. Farby do wnętrz w kolorach ziemi (szarość, beż) tworzą przytulny nastrój i sprzyjają koncentracji.

Zanim wybierzemy się na zakupy i kupimy farbę, przemyślmy uważnie dobór kolorów ścian, gdyż w dużej mierze to od nich zależy nastrój jaki będzie panował we wnętrzu. Nie bójmy się eksperymentów, gdyż kolor łatwo zmienić, a może zachwyci nas coś, co początkowo chcieliśmy odrzucić. Zaszalejmy więc i kupmy farby w żywych, energicznych kolorach.