Impregnat czy bejca do drewna? Wady i zalety.

malowanie drewna

Nie da się ukryć, że drewniana podłoga ma w sobie wiele uroku, podobnie jak drewniane meble czy dodatki. Jednak decydując się na taki element wystroju trzeba sobie zdawać sprawę również z tego, że nie zawsze będzie ona wyglądała jak nowa. Bardzo ważna w takim przypadku jest impregnacja drewna, czyli jego odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami mechanicznymi. Najpopularniejsze zabezpieczenia to impregnat lub bejca. Które wybrać? Tego dowiecie się poniżej.

Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?

Obecnie postęp technologiczny jest tak duży, że decydując się na zakup preparatu, którego celem jest impregnacja drewna możemy liczyć nie tylko na zwykłą ochronę. Nowoczesne środki sprawiają, że drewniana podłoga czy meble jest zabezpieczona przed działaniem wody, pozwalają szybciej spłynąć wodzie, jednocześnie zapobiegając wypłukiwaniu środków ochronnych. Jednak to, jaka impregnacja drewna zostanie zastosowana w dużej mierze zależy od rodzaju powierzchni, jaką chcemy chronić. Innego zabezpieczenia wymaga bowiem parkiet, po którym codziennie chodzimy, innej drewniane ściany, a jeszcze inne meble.

W tym dziale  Jak pomalować biuro, by robiło wrażenie?

Na zewnątrz impregnat

Jeśli chcemy zabezpieczyć przed zniszczeniem elementy architektury ogrodowej, najlepiej sprawdzi się impregnat, ponieważ chroni nie tylko przed wodą, ale również promieniami słonecznymi, zapobiegając wyblaknięciu koloru. Zaletą impregnatu jest również to, że w przeciwieństwie do bejcy, zawiera biocydy, które chronią drewno przed atakiem sinic, grzybów i korników. Co jeszcze przemawia za tym, aby taką impregnację drewna wybrać? Chociażby to, że impregnat wnika głęboko w drewno co pomocne okazuje się przy jego późniejszej renowacji.

Piękny kolor z bejcąimpregnacja drewna

Bejca ma to do siebie, że nadaje piękny, wyrazisty kolor drewnianym powierzchnią. Dlatego też najczęściej stosuje się ją do elementów wewnątrz pomieszczeń. Jej właściwości zabezpieczające są o wiele mniejsze niż w przypadku impregnatu, dlatego lepiej używać jej w miejscach mniej narażonych na zniszczenie. Niewątpliwie jednak, jeśli chodzi o nadanie pięknej soczystej barwy przy zachowanej widoczności słojów, warto sięgnąć właśnie po bejcę.

Grunt to dobre przygotowanie

Aby  była skuteczna, należy się do niej odpowiednio przygotować. Co przez to rozumiemy? Przede wszystkim to, że wszyscy znawcy sugerują, aby taką pracą zająć się w okresie letnim, kiedy drzewo szybko schnie. Zanim przystąpimy do impregnacji drewna, elementy muszą być dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. W przypadku bejcowania konieczne będzie także oszlifowanie mebla, aby mieć pewność, że zostanie ona położona na dokładnie przygotowanej powierzchni. Jest wiele sposobów na to, jak powinna być przeprowadzana impregnacja drewna.  Pewnością przyda się miękka ściereczka, pędzel. Pamiętajmy też, że czasami nie wystarczy tylko jedna warstwa. Jednak takie decyzje podejmuje się już w trakcie prac, na bieżąco obserwując efekty.