Jak chronić drewno przed niechcianymi szkodnikami?

Ochrona drewnianego stołu przed szkodnikami

Nie tylko drewniane meble w ogrodzie są narażone na zjedzenie przez owady. Suche drewno szafek, komód, futryn, ram łóżka, a nawet elementów konstrukcyjnych domu może także stać się przysmakiem dla szkodników o tak wdzięcznych nazwach jak kołatek domowy czy spuszczel pospolity. Czy wiesz, jak ochronić drewno przed tymi szkodnikami?

Chroń drewno póki czas

Jeśli usłyszysz ciche chrobotanie i dostrzeżesz na powierzchni drewnianych mebli niewielkie dziurki lub zarysy tuneli, to znaczy, że masz ostatnią szansę na uratowanie ulubionych przedmiotów przed szkodnikami. Jeżeli nic nie zrobisz, insekty szybko dokonają zbyt dużych zniszczeń, by drewniane przedmioty nadawały się do użytku. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku elementów konstrukcyjnych domu, ponieważ ich uszkodzenie może zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców. Szkodniki zjadają najchętniej przedmioty wykonane z rodzimego drewna, np. dębu, jesionu i sosny, a ich apetyt jest zatrważający – podobnie, jak szybkość rozmnażania się – jedna samica jest bowiem w stanie znieść nawet 500 jaj! Jeśli więc insekty zaatakowały drewniane meble i przedmioty w Twoim domu, nie odkładaj działania na później i od razu zakup preparat skutecznie zwalczający owady.

W tym dziale  Pomoc techniczna dla architektów

Jak walczyć ze szkodnikami?

Rodzaj płynu dostosuj do stanu, w którym jest drewno wymagające zabezpieczenia. Jeśli zostało już zaatakowane przez szkodniki, w pierwszej kolejności musisz zająć się ich usuwaniem, a dopiero później zapewnieniem drewnu ochrony na przyszłość. Masz wiele możliwości działania do wyboru – możesz np. kupić preparat owadobójczy i nanieść go pędzlem na powierzchnię mebli, jeśli nie zostały one wcześniej w żaden sposób zabezpieczone. Jeżeli natomiast drewno było pomalowane lakierem lub innym preparatem ochronnym, wstrzyknij płyn za pomocą strzykawki bezpośrednio do tuneli wydrążonych przez szkodniki.

Walka ze szkodnikami jest trudnym i niewdzięcznym zadaniem, o wiele lepiej jest więc wcześniej zaimpregnować drewno, by uniknąć pojawienia się intruzów. Możesz to zrobić za pomocą impregnatów dostępnych w każdym sklepie budowlanym. Niekiedy też sami producenci nasycają drewno preparatem zabezpieczającym przed owadami np. podczas impregnacji ciśnieniowo-próżniowej. Warto zapytać sprzedawcę, czy meble oraz inne drewniane elementy zyskały dodatkową ochronę przed szkodnikami, a jeśli nie – samemu pomalować je odpowiednim preparatem. Dzięki temu zwiększysz ich trwałość i będziesz mógł dłużej cieszyć oczy naturalnym pięknem.