Jak dobierać zestawy sztućców ?

Wyposażenie domu jest niezwykle istotną kwestią dla większości z nas. Dlatego warto zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Z racji tego, że obecnie zasady Savoir Vivre są bardziej respektowane, niż kilkadziesiąt lat temu, warto zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw sztućców, który doskonale sprawdzi się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale również podczas organizowania przyjęć.

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

  • Jakość tworzywa, z jakiego zestaw jest wykonany,
  • Czy łatwo dokupić dodatkowe, pojedyncze elementy zestawu,
  • Gwarancja,
  • Czy ilość sztućców w zestawie jest dla nas wystarczająca?
  • Typ wykończenia,
  • Czy ostrza noży są ostre i solidne?
  • Jakie wywołuje wrażenia estetyczne.

Kupujemy sztućce

Dobry jakościowo zestaw sztućców, czyli?

Istotnym elementem jest materiał, z jakiego wykonane są nasze sztućce. Najpopularniejszym jest stal nierdzewna (stop węgla, żelaza, chromu i niekiedy niklu). Wytrzymałość tych narzędzi zależy od proporcji stopu użytych materiałów. Jest to bardzo dobra propozycja, która umożliwia nam znalezienie solidnego zestawu w przystępnej cenie.

Droższą propozycją są łyżki, widelce, noże wykonane ze złota lub srebra. Są to produkty niezwykle trwałe, które zachwycają swoim połyskiem, jednak co za tym idzie, również ich cena jest wyższa od tradycyjnych kompletów. Warto jednak wziąć po uwagę fakt, że srebrnych sztućców nie powinno się myć w zmywarce, co jest całkowicie dozwolone w przypadku złotych.

W tym dziale  Co jeść, aby być zdrowym

Kolejną grupą są dość wytrzymałe sztućce z teflonu. Ten materiał jest jednak najczęściej wykorzystywany do produkowania sztućców turystycznych.

Trzonki sztućców

Jaki powinien być trzon?

Wybierając sztućce zwróćmy uwagę czy trzon nie jest obudowany tanim, sztucznym materiałem, który może się bardzo łatwo zniszczyć, np. w wyniku stopienia. Jako tworzywo na obudowę doskonale sprawdza się nylon i akryl. Inną propozycją jest drewno, które znacznie podnosi walory estetyczne sztućców. Wybierajmy jednak narzędzia obudowane w solidne drewno np. wiśniowe lub bukowe.

Jakie wykończenie?

Typ wykończenia jest sprawą zależną tylko i wyłącznie od naszego gustu i indywidualnych preferencji. Dostępne są różne warianty, między innymi sztućce satynowe, bądź o wysokim połysku.

Zestaw sztućców powinien pasować do stylu zastawy jaką posiadamy. Połączenie nowoczesnej zastawy i antycznych, grawerowanych sztućców niekoniecznie może być dobrym pomysłem. Sztućce przede wszystkim powinny perfekcyjnie prezentować się na stole i co najważniejsze trafiać w nasz indywidualny gust.

Różnego rodzaju marki oferują bardzo szeroki wachlarz produktów takich jak sztućce. Nabywając zestaw warto zainwestować w wysoką jakość, dzięki czemu posłużą nam one przez długie lata. Jeżeli zestaw ma stanowić prezent, nie możemy zapomnieć o zwróceniu uwagi na pudełko, w jakim znajdują się sztućce.

W tym dziale  Kiedy sztućce zawitały do Polski?

Wykończenie sztućców