Jak dobrze oświetlić łazienkę

Światło w łazience nie musi spełniać wypełniać pomieszczenia tylko w aspekcie praktycznym, ale może stanowić bardzo ważny element dekoracji, a także nadać jemu nietuzinkowego klimatu. Światło jest bardzo przydatne przy sprzątaniu, zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu znajduje się tylko małe okno, ale światło ogólne, czyli np. plafoniery nie musi byś jedynym źródłem światła.

Światło spełnia także bardzo ważną rolę przy dekoracji. Dobry architekt wnętrz bardzo dużo uwag poświęca prawidłowemu oświetleniu pomieszczenia, a łazienka nie jest w tym przypadku wyjątkiem. To często w niej chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu w wannie lub pod prysznicem. Dobrze dobrane światło może pomóc się zrelaksować a także nabrać sił prze ciężkim dniem.

Światło ma dar optycznego powieszenie i rozjaśnienia pomieszczenia, a także nadania mu odpowiedniego nastroju. Zimna barwa światła pobudza i dodaje energii, ale nie sprzyja odprężeniu, w rezultacie czego bardzo szybko odczuwa się zmęczenie. Tego typu światło idealnie nadaje się w miejscach publicznych, lub w domu za dnia. W domu zaleca się światło „miękkie”, o ciepłej temperaturze. Ma one bardzo korzystny wpływ na organizm, relaksuje a jednocześnie daje odpocząć. Stąd też kąpiel w wannie jest dużo bardziej przyjemna przy lekkim oświetleniu, w dodatku wypełnionym światłem świeczek, niż pod świetlówkami, które dają zimne i sztuczne światło.

W tym dziale  Higiena w miejscu pracy: jak zmotywować pracowników do dbania o czystość?

Bright Bathroom In Grey With Candels

Wykorzystaj najważniejsze elementy wyposażenia łazienki

W łazience powinny znajdować się dwa typu źródła oświetlenia. Główne, w postaci plafonierów ,ale równie dobrze się sprawdzi żyrandol LED, a także źródła światła pobocznego, który będzie spełniało funkcję dekoracyjno/praktyczną.

Z pewnością w każdej łazience znajduje się lustro. Poprawnie oświetlone lustro łazienkowe może przynieść niesamowite efekty. Wykorzystaj kinkiety, które zamocowane po bokach lustra ułatwią ci codzienne czynności. Oświetlenie powinno być umieszczone na wysokości wzroku, nigdy nad lustrem, gdyż światło będzie padać na twarz pod kątem, czego rezultatem będą cienie na twarzy, co z pewnością utrudni robienie makijażu.

 

Jeżeli zależy ci na miejscu i nie chcesz montować dodatkowe o oświetlenia przy lustrze, wybierz lustra z podświetleniem LEDowym. Ich zaletą jest to, że mogą mieć dowolny rozmiar oraz swobodne rozmieszczenie diod. Niektóre sklepy oferują konfigurator, dzięki któremu można stworzyć własne niepowtarzalne lustro. Tego typu lustra staja się coraz bardziej popularne i sprawiają, że łazienka staje się nowoczesna.

Bardzo efektywnie wygląda podświetlenie kabiny prysznicowej, wanny czy podłogi. W tym celu można wykorzystać taśmy LEDowe, które umieszczone w odpowiednich miejscach, np. podwieszane w suficie, lub w półkach łazienkowych, które mogą całkowicie odmienić i spotęgować wrażenie wynikające z przebywania w łazience. Jest to najszybszy sposób, aby wyróżnić te pomieszczenie i zachwycić jednocześnie swoich gości.

W tym dziale  Mieszkania Wrocław- rynek pierwotny czy wtórny?

Oświetlenie łazienki nie musi być ”ciągłe”, można wykorzystać diody LED do oświetlenie punktowego, np. nad wanną, do doda łazience własnego uroku, ale także spełni rolę dekoracyjną.