Jak dodatkowo wzmocnić łączenia?

klej łącznie

Każdy remont domu czy mieszkania to wielkie wyzwanie na wielu płaszczyznach. Nie tylko tej oczywistej, ekonomicznej, ale również pod względem zgrania logistycznego prac, optymalizacji czasu pracy oraz koordynacji poszczególnych zadań. Jak się jednak okazuje równie dużym wyzwaniem jest poradzenie sobie z łączeniem elementów o odmiennej strukturze materiałowej.

W każdym pomieszczeniu, domu czy mieszkania występują niekiedy dziesiątki materiałów o odmiennych właściwościach i strukturze. Łączenie ich ze sobą może być niekiedy problematyczne, ponieważ często produkty nadające się do klejenia drewna, nie są już odpowiednie do asortymentu metalowego czy plastikowego.

Tymczasem współczesne trendy z zakresu dekoracji wnętrz bardzo często obejmują surowce, które jeszcze do niedawna stanowiły swoje absolutne wykluczenie (np. beton i drewno, gres i panele). Jak poradzić sobie z tym problemem?

Kleje przemysłowe – na ratunek majsterkowiczom

Kleje, w tym kleje przemysłowe, są w stanie skutecznie i trwale wzmocnić łączenia nawet w miejscach, gdzie dochodzi do styku płaszczyzn dwóch odmiennych materiałów, np. metalu i szkła, drewna i tworzywa, laminatu i plastiku. W zależności od rodzaju problemu, z jakim spotyka się osoba przeprowadzająca montaż czy naprawę, do wyboru pozostaje cała gama klejów, odpowiadających na rozmaite potrzeby. Występują zatem między innymi:

  • Kleje cyjanoakrylowe, czyli preparaty dające natychmiastowe efekty. Są w stanie połączyć szeroki zakres metali i tworzyw, a na odpowiednio przygotowanym podłożu także szeroką gamę innych materiałów,
    Kleje anaerobowe, które doskonale utwardzają i wzmacniają połączenia metali. Utwardzają się po odcięciu dopływu powietrza,
  • Kleje epoksydowe, czyli rozwiązanie niezwykle uniwersalne i wytrzymałe. Utwardzają się na gorąco i stosowane są w łączeniach między metalem, szkłem, betonem itp.
  • Kleje metakrylowe zapewniają bardzo szybkie połączenia tworzyw sztucznych, a także metali. Ze względu na ich właściwości są szeroko wykorzystywane choćby do klejenia laminowanych blatów kuchennych,
  • Kleje silikonowe, ze względu na doskonałą odporność na temperaturę (do 300°C) stosuje się je powszechnie w przypadku połączeń przedmiotów narażonych na działanie gorąca. Są przy tym bardzo elastyczne,
  • Kleje poliuretanowe (bezrozpuszczalnikowe) nadają się doskonale do łączeń z drewnem, styropianem, a także produktami drewnopodobnymi (np. sklejka).
W tym dziale  Co jeszcze można zrobić z kleju na gorąco?

Kleje – wzmacniamy łączenia

Po dokonaniu wyboru na jaki klej należy się zdecydować (wyboru tego dokonuje się biorąc pod uwagę przede wszystkim rodzaje łączonych materiałów) można przystąpić do samego wzmacniania. W tym przypadku producenci, posiadający w swojej ofercie kleje przemysłowe, zdecydowanie wychodzą naprzeciw potrzebom klientów.

Większość z substancji tego typu dostarczana jest bowiem w bardzo wygodnych, gotowych do użytku tubach, umożliwiających nałożenie produktu bezpośrednio na powierzchnię klejoną. To ułatwienie przyczynia się do dużej oszczędności bardzo cennego przy pracach remontowych czasu.