Jak pomalować pokój dzienny?

Salon to miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Spotkania z przyjaciółmi, wspólne wieczory z rodziną czy po prostu czas relaksu z książką. Stojąc przed dylematem: jak pomalować pokój dzienny, zastanawiamy się czy powinien być on zachowany w spokojnych, ciepłych barwach, a może odważne kontrasty będą najlepszym rozwiązaniem?
Wybór farby do pokoju dziennego to z pewnością niełatwe zadanie. Głównie dlatego, że miejsce to pełni kilka funkcji. Z jednej strony to pomieszczenie do odpoczynku, czasami także jadalnia czy bawialnia. Salon powinien się także pięknie prezentować, ponieważ jest miejscem reprezentatywnym dla gości. Zanim zdecydujemy się na malowanie ścian dokładnie zastanówmy się, jaki kolor oraz rodzaj farby będzie pasował do danego wnętrza. W pierwszej kolejności rozejrzyjmy się po pokoju i zobaczmy, w jakich barwach są meble, podłoga czy stolarka. O ile nie planujemy wymiany całego wyposażenia to może pomóc nam dopasować idealny kolor farby.

Wybór farby

Jeśli w naszym salonie króluje styl klasyczny, warto w takim odcieniu zachować kolory ścian. W przypadku nowoczesnego wnętrza możemy pozwolić sobie na odrobinę odważnych połączeń, np. malowania pokoju dziennego w dwóch kolorach, oddzielając tym samym poszczególne strefy od siebie. Jeśli marzy nam się wnętrze skandynawskie lub minimalistyczne postawmy na uniwersalną i surową biel. Jednak pamiętajmy, że ciężkie meble w ciemnych kolorach nie będą pasowały do takiej stylizacji. Mimo wszystko unikajmy także nasyconych, intensywnych kolorów, które sprawią, że nasze oczy będą męczyć się zbyt szybko. Takie odcienie warto zastosować na jednej ścianie lub we wnęce, ale nie w całym pokoju.

W tym dziale  Jaki kolor farby do kuchni

Malowanie ścian

Słowniczek kolorów

Zanim zdecydujemy, warto także zapoznać się z wpływem danego koloru na nastrój.

Kolor niebieski – ta zimna barwa symbolizuje świeżość, chłód i czystość. Kolor ten optycznie powiększa wnętrze, dlatego warto rozważyć malowanie ścian tym odcieniem w małym salonie. Doskonale wygląda w kompozycji z innymi odcieniami niebieskiego. Kolor ten relaksuje, uspokaja i odpręża.

Kolor pomarańczowy – zdecydowanie barwa optymistyczna, radosna i dodająca energii.  Rozświetla wnętrze i dodaje mu jasności oraz przestronności. Możemy skomponować go z granatem, szarym lub białym. Ostrożnie z bardzo intensywnym pomarańczowym, który przytłoczy wnętrze.

Kolor zielony – odcień relaksujący, kojący, a także symbol nadziei i wolności. W salonie możemy zastosować różne odcienie zieleni począwszy od głębokiej zielni nadającej wnętrzu charakter lasu po wesoły seledynowy, który rozświetli pokój.

Kolor żółty jest jedną z barw, które posiadają bardzo dużą paletę odcieni – od soczystej cytryny po słoneczny, lekko przygaszony. Barwa ta kojarzy się pozytywnie i wesoło, poprawi humor oraz doda energii. Kolor ten dobrze wygląda w połączeniu z białym, zielonym lub błękitnym oraz w towarzystwie szarości.

Kolor czerwony – odcień pobudzający i zachęcający do działania. Najlepiej jednak zastosować go w mniejszym stopniu, gdyż może drażnić oraz zdominować wnętrze. Czerwień ciekawie wygląda w połączeniu z szarym, przytłumionym niebieskim, białym. Atrakcyjnie w pokoju dziennym może wyglądać jedna ściana pomalowana na czerwono. Nada wnętrzu głębi, ale i przytulności.

W tym dziale  Uniwersalne płytki kuchenne

Kolor biały to barwa wnętrz minimalistycznych i surowych. Zdecydowanie kolor biały optycznie powiększa przestrzeń pokoju dziennego. Jeśli boimy się monotonii, warto przełamać biel kilkoma kolorowymi akcentami w dowolnym kolorze, gdyż do białego pasuje wszystko.

Kolory naturybeż, czerń, szarość – barwy bardzo uniwersalne, dające poczucie bezpieczeństwa i spokoju, sprzyjają pracy oraz skupieniu. Idealne do salonu, mogą być wzbogacone o dodatki w bardziej intensywnych kolorach.