Jak wybrać dobrą drukarkę przemysłową 3d

drukarka przemysłowa 3d

Drukarki przemysłowe 3d to jedne z największych wynalazków technicznych ostatnich lat. Umożliwiają one drukowanie przedmiotów zgodnie z naszymi upodobaniami i preferencjami. Z tej opcji równie chętnie korzystają przedsiębiorstwa, jak również osoby indywidualne.

Jakimi cechami powinny charakteryzować się drukarki przemysłowe?

Asortyment w sklepach jest szeroki, stąd wybór odpowiedniej drukarki przemysłowej może się okazać nie lada wyzwaniem. Rolę kluczową odgrywają tu nasze oczekiwania oraz indywidualne preferencje. Determinującym czynnikiem jest rodzaj prowadzonej przez nas działalności. Niektóre drukarki przemysłowe są przeznaczone wyłącznie do użytku biurowego, a inne powstały z myślą o wytwarzaniu specjalistycznych rodzajów tkanin czy specjalistycznych wyrobów medycznych. Drukarki przemysłowe różnią się parametrami technicznymi, biozgodnością, a także mechanizmami regulacji technicznej. Dlatego istotne znaczenie ma ilość produkowanych materiałów oraz częstotliwość ich wytwarzania. W przypadku, kiedy mamy doczynienia z powtarzalnym oraz intensywnym procesem najważniejszą rolę odgrywa prędkość oraz stopień zaawansowania ustawień technicznych.  Szczególnie ten pierwszy czynnik przysparza wiele kłopotów, bowiem w wielu przypadkach zastosowanie dużej prędkości przekłada się na słabą jakość wydruków. Skutecznym rozwiązaniem problemu jest przypisanie kilku parametrów do prędkości slicera ( programu przygotowującego model do druku). Konieczne jest zdefiniowanie prędkości nie tylko dla jednej warstwy, ale również płaszczyzn zewnętrznych, poziomych oraz wnętrza obiektu. Przy czym ta ostatnia odgrywa najmniejszą rolę.

W tym dziale  Pomoc techniczna dla architektów

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie drukarek przemysłowych 3D?

Dla wielu użytkowników, szczególnie tych początkujących głównym kryterium jest wygoda i łatwość obsługi. Z myślą o nich powstały drukarki przemysłowe wykorzystujące tak zwany zestaw złożony, który cechuje gotowy montaż i gotowość do pracy. Kolejnym czynnikiem warunkującym wybór odpowiedniego urządzenia drukującego 3d jest materiał wykorzystywany do druku. Jeśli decydujemy się na plastik to wtedy należy zastosować technologię FDM, która jednak charakteryzuje się słabą jakością wydruku. Zdecydowanym przodownikiem jest tutaj metoda SLA, wykorzystująca żywicę. Drukarki przemysłowe posiadają również możliwość wytwarzania kolorowych produktów. W tym celu powstała specjalna technika zwana CJP. Kolejnym dylematem, przed, którym stoi użytkownik drukarki przemysłowej 3d jest użyty rodzaj materiału. Do wyboru mamy dwa rodzaje plastiku: ABS oraz PLA. Pierwszy z nich trudniej poddaje się obróbce, dlatego powinien być stosowany wyłącznie w przypadku wydajnego sprzętu, co znajduje również odzwierciedlenie w jego wysokiej cenie. Z kolei typ PLA jest bardziej plastyczny i jest szczególnie rekomendowany w przypadku produkcji masowej. Bardziej zaawansowanych technologicznie drukarki przemysłowe posiadają również możliwość długiej oraz intensywnej pracy z nietypowymi materiałami. Jak widać wybór odpowiedniej drukarki 3d jest uzależniony przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy, a także od funkcjonalności, których od niej oczekujemy.