Jak wynająć lokal gastronomiczny? Porady dla najemców

lokal gastronomiczny

Jeśli chce się otworzyć swoją własną restaurację, trzeba zwracać uwagę na naprawdę ogromną liczbę spraw, czynników i szczegółów. Dużej uwadze trzeba poddać nie tylko menu, które będzie się miało w swojej restauracji, lecz również to, jaki konkretnie lokal się pod nią wynajmie. Na co zatem warto zwracać uwagę, gdy przegląda się lokale gastronomiczne do wynajęcia Wrocław stare miasto?

Właściciel lokalu

Być może nie jest to coś, na co w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, gdy szuka się odpowiedniego lokalu na działalność gastronomiczną, lecz niewątpliwie ogromne znaczenie ma tu to, jakim człowiek jest właściciel.
Jak się bowiem okazuje, kluczowe przypadku szukania odpowiedniego miejsca na restauracje są dobre relacje z właścicielem. Musi to być człowiek otwarty, wyrozumiały, a także rzeczowy i wolny od uprzedzeń. Współpraca z takim człowiekiem powinna przebiegać wzorowo, tak aby biznes mógł się rozwijać bez większych problemów i wybojów na drodze.

Lokalizacja obiektu

Nie bez znaczenia podczas szukania odpowiedniego miejsca na restauracje jest to, jaka będzie lokalizacja danego lokalu. Przede wszystkim warto by było, aby był on umiejscowiony możliwie jak najbliższej głównych szlaków turystycznych na starym mieście, a nie położony mocno na uboczy. Co więcej, zaleca się sprawdzenie, czy w pobliżu nie znajduje się jakiś kościół, ponieważ w związku z obowiązującym prawem, w pobliżu kościołów nie może zostać wydane pozwolenie na sprzedaż alkoholu, co niewątpliwie byłoby sporym minusem danej restauracji.

W tym dziale  Poznaj 5 obszarów działalności, które usprawnia program HR

Charakterystyka wnętrza lokalu

Rzecz jasna, jeśli chodzi o wynajmowanie lokalu gastronomicznego, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na tym, w jakiej konkretnie znajduje się on okolicy. Równie ważne, a może znacznie ważniejsze jest to, jaka jest charakterystyka danego miejsca od strony jego wnętrza. Na co zatem warto w tym punkcie zwracać uwagę i na czym się konkretnie skoncentrować?
Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest to, jak wiele miejsca jest w danym lokalu i ile będzie można w nim ustawić stolików. Jest to niezwykle ważną sprawą, ponieważ od ilości miejsca zależy w głównej mierze to, jak wielu klientów będzie można na raz przyjąć. Przekłada się to w prostej linii na ilość dziennych przychodów. Zestawiając to z kosztem wynajmu lokalu, ilość miejsca wpływać może na rentowność danej restauracji.

Charakterystyka wynajmu

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem związanym z wybraniem konkretnego lokalu jest to, jak skonstruowana będzie umowa najmu. Przede wszystkim warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, jak długa ma to być dzierżawa. Na początek warto zdecydować się na krótszy okres, ponieważ nigdy nie ma gwarancji, że restauracja się przyjmie i utrzyma się na rynku. Kiepskim pomysłem będzie ryzykowanie wieloletniego wynajmu, podczas gdy lokal może splajtować już po roku.
Nie bez znaczenia jest również to, w jakim zakresie będzie można przebudować dany lokal i dostosować go do swoich potrzeb. Wielu właścicieli odmawia większych zmian, co oczywiście może wiązać wynajmującemu ręce w zakresie przystosowania go do charakterystyki swojej restauracji.

W tym dziale  Poznaj 5 obszarów działalności, które usprawnia program HR

Leave a comment

Your email address will not be published.


*