Jak zaprojektować wygodną i funkcjonalną kuchnię

Czasem kuchnia wydaje się piękna, jak z katalogu skandynawskiego, a potem gotowanie w niej to droga przez mękę. Czasem też trudno docenić nam dobrze zaprojektowane wnętrze, funkcjonalne i ergonomiczne, bo skupiamy się na ładnych dodatkach, których coś nam brak. Nie będzie tego dysonansu, jeśli określimy sobie, co kuchnia ma mieć, a potem poszukamy tego wśród tych najpiękniejszych. Praktyczność przede wszystkim, bo, parafrazując znane przysłowie: ładna kuchnia jeść nie daje.

Strefy

Kuchnia to miejsce, gdzie oprócz wyglądu i klimatu liczy się ergonomia. Aby dobrze ją zaprojektować, najpierw podziel pomieszczenie na strefy: przechowywania – tu potrzebujesz najwięcej szafek i szuflad, zmywania – zmywarka, zlewozmywak, kosz na śmieci, przygotowywania – jak największy blat, deski, miski, szafka cargo na przyprawy i dodatki, gotowania – może graniczyć z tą z przygotowywania – tu musisz mieć łatwy dostęp do kuchenki, garnków, piekarnika czy mikrofalówki, zapasów – lodówka i szafki na produkty.

Ciąg komunikacyjny

To bardzo ważny układ rozmieszczenia stref i poruszani się między nimi, odległości między poszczególnymi strefami nie powinny przekraczać 120 cm. Najbliżej wejścia powinna stać lodówka i blat obok niej – tu odłożysz produkty i spokojnie, metodycznie poukładasz je w lodówce i szafkach.

W tym dziale  Lazura - skuteczna ochrona drewna

Gdy produkty będziemy wyciągać z lodówki czy szafki, musimy mieć blisko do zlewozmywaka i największego blatu roboczego, żeby umyć produkty, a następnie je pokroić i przygotować do gotowania. Dobrze, jeśli w tym trójkącie znajdzie się szafka cargo, szuflada z miskami czy przybornik na noże. Stąd musi być blisko do strefy gotowania, żeby pokrojonych produktów nie ciągnąć przez całą kuchnię do garnka, bo albo zużyjemy dziesiątki misek, albo narozsypujemy na całą kuchnię.

Ułatwienia

Zamawiając meble nie warto oszczędzać na rozwiązaniach typu samodomykające się szuflady, szafki pawlaczowe na mechanizm gazowy, który utrzyma szafkę otwartą. Dzięki tego typu rozwiązaniom mamy wolne dwie ręce, szuflada ze sztućcami delikatnie pchnięta biodrem domknie się sama i bez hałasu. Szafki cargo powinny mieć półki o kilku wysokościach – dzięki czemu zmieścimy i wysokie butelki z oliwą i małe słoiczki z przyprawami, bez utraty drogocennej przestrzeni. Szuflada na sztućce powinna mieć różnorodne przegródki – i długie i krótkie, by pomieścić wszystkie łyżki do sałatek i małe widelczyki do ciasta. Te wszystkie drobiazgi bardzo polepszą ergonomię poruszania się po kuchni i przyspiesza gotowanie.

Dobra kuchnia owszem – jest piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Warto poradzić się specjalistów, porozmawiać z mamą i przyjaciółmi, rozejrzeć się w wielu sklepach zamiast kompulsywnie kupować pierwszą lepszą, ale piękną zabudowę. Szukajmy pięknej, ale przede wszystkim funkcjonalnej.