Jaka podłoga pod ogrzewanie podłogowe?

podłoga drewniana

Ogrzewanie podłogowe to często stosowane rozwiązanie. Dzięki niemu nie musimy montować grzejników, a w mieszkaniu czy domu jest ciepło. Jaką podłogę zamontować pod ogrzewanie podłogowe? Najlepiej sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło i nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatury. Czy możemy zamontować także podłogi z drewna?

Co jest lepsze na ogrzewanie podłogowe – podłogi z drewna czy płytki?

Na ogrzewanej podłodze najlepiej sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło i nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatury. Najlepszym wyborem są płytki ceramiczne i kamienne, dlatego poleca się je do pomieszczeń, w których ogrzewanie podłogowe stanowi główne źródło ciepła. Na ogrzewanych podłogach można również układać wykładziny elastyczne, które z powodu niewielkiej grubości w małym stopniu ograniczają promieniowanie cieplne. Przed kupnem wykładziny trzeba jednak sprawdzić, czy producent zaznaczył, że może być ona ułożona na ciepłej podłodze. Do ogrzewania podłogowego przeznaczone są również niektóre rodzaje paneli są przeznaczone do układania na podłogach z ogrzewaniem. Możemy zdecydować się także na specjalne podłogi z drewna.

W tym dziale  Kosmetyki do hotelu, jak dbać o luksus gości?

Podłogi z drewna pod ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Podłogi z drewna nie są najbardziej polecanym materiałem, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, ale jeśli zależy nam na tym rodzaju wykończenia, znajdzie się dobre rozwiązanie. Należy wybierać tylko drewno o małym skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, np. dąb, merbau, iroko, doussie, tek. Na systemy ogrzewania podłogowego nie powinno się montować twardego klonu kanadyjskiego i buku, ze względu na naturalnie wysoki współczynnik skurczu tych gatunków. Na posadzce z ogrzewaniem podłogowym nie powinno się kłaść parkietu o grubości większej niż 1,5 cm. Grubszy nie tylko za bardzo ograniczy przekazywanie ciepła, ale też powstaną w nim większe szczeliny. Najlepszym rozwiązaniem są parkiety dwu- i trójwarstwowe, w których zastosowano krzyżowe ułożenie słoi w sąsiadujących warstwach drewna, co ogranicza jego pracę. Klepka warstwowa musi być jednak dobrej jakości, w przeciwnym razie częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do rozwarstwienia drewnianej posadzki.

Jak konserwować podłogi z drewna?

Najlepszym sposobem na konserwację podłogi z drewna pod ogrzewanie podłogowe jest olejowanie. Ta czynność nie powoduje sklejania się kantów drewna. Unikajmy lakierowania, ponieważ pod wpływem grzania lakier może popękać, a między elementami podłogi mogą powstać szczeliny.

W tym dziale  Ogrodzenie domu – najlepsze pomysły

Pamiętajmy, by pielęgnować podłogę wyłącznie profesjonalnymi środkami. W okresie grzewczym deski olejowane są dodatkowo narażone na przesuszanie i przyjmowanie brudu. Jeżeli w pomieszczeniu panuje suchy klimat, na powierzchni drewna mogą pojawić się delikatne szczeliny, szczególnie widoczne na jasnych deskach. Zgodnie z zaleceniami producentów warto zimą dodatkowo nawilżać i zaolejować taką podłogę. Przed myciem desek trzeba je odkurzyć, by brud nie wpadał w szczeliny podczas mycia.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W związku z tym jest często wybieraną formą ogrzewania. Chcąc je zainstalować, możemy wybrać także podłogi z drewna, które są wyjątkową ozdobą pomieszczenia.