Jaka sofa do salonu: sofa z funkcją spania czy bez?

Sofy

Urządzanie salonu, szczególnie w niewielkich rozmiarów mieszkaniu, może być trudne. Odwiedzając sklep z sofami znajdziemy modele proste lub zdobione, z funkcją spania lub bez. Musimy zastanowić się, czy kupić sofę przeznaczoną wyłącznie do siedzenia, czy lepiej zainwestować w mebel z funkcją spania. Jeżeli często odwiedzają nas goście, warto kupić mebel rozkładany.

Jakie sofy możemy kupić?

Wybierając sofę, powinno się mieć na względzie przede wszystkim możliwości danego mieszkania. Jeśli pokój jest bardzo mały, być może okazać się, że żadna z rozkładanych sof nie spełni swoich funkcji, gdyż nie będzie wolnej przestrzeni niezbędnej do jej rozłożenia. Jeśli mamy w mieszkaniu sypialnię i wygodne łóżko, zapewne nie śpimy w salonie. Zastanówmy się, czy zaproszeni goście zostają zwykle na noc. Jeśli nie, być może lepszym wyborem będzie zakup mniejszej sofy do salonu, bez funkcji spania. Duży model nie tylko więcej kosztuje, ale też zajmuje więcej miejsca. Jeśli nie jest go w pomieszczeniu wiele, a dodatkowe miejsce do spania nie jest niezbędne, rozważmy rezygnację z zakupu. Warto jednak rozejrzeć się wśród funkcjonalnych sof rozkładanych, jeśli salon pełni jednocześnie funkcję sypialni. Wówczas sofa pełnić będzie dwie role: w dzień będzie miejscem wypoczynku i rodzinnych spotkać, wieczorem zaś pozwoli zmienić salon w przytulną, komfortową sypialnię.

W tym dziale  Impregnat czy bejca do drewna? Wady i zalety.

Najlepsze sofy rozkładane. Jakie powinny mieć cechy?

Najlepszy i najwygodniejszy sen to ten na solidnym łóżku i jeszcze solidniejszym materacu. Jeśli mieszkanie ma mieszkanie ma mały metraż, a salon ma być też sypialnią, wybierzmy jedną z sof rozkładanych. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zastanówmy się, jak często mebel będzie używany do spania. Jeśli raz do roku, to nie ma większego znaczenia, jak się sofa rozkłada, jeśli na co dzień, to sposób rozkładania powinien być jak najłatwiejszy i najwygodniejszy. Najlepsze do codziennego użytku są sofy rozkładane do przodu, mające jeden materac, który gwarantuje wygodę porównywalną do komfortu spania w łóżku. Zwróćmy uwagę na twardość materaca, za którą odpowiedzialne jest wypełnienie. W rozkładanych sofach z reguły występują cztery rodzaje elementów sprężynujących: elastyczne taśmy siedziskowe, sprężyny faliste, bonnelowe lub kieszeniowe. Jeśli sofa służyć ma do głównie do spania, szukajmy twardości. Najlepszym wyborem są wypełniania ze sprężynami kieszeniowymi – takie występują też w typowo łóżkowych materacach. Ściśle powiązane z systemem rozkładania są załamania. To, w jaki sposób łączą się części oparcia i siedziska, decyduje o wygodzie pleców. Ważne jest także to, z jakich materiałów zrobione są sofy z funkcją rozkładania. Materiał nie może być zbyt śliski, by prześcieradło się nie przesuwało.

W tym dziale  Poradnik dla alergików - jak utrzymać dom bez alergenów?

Rozkładane sofy cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, gdyż są wygodne i funkcjonalne. Jeśli taki mebel jest nam potrzebny, przed zakupem sprawdźmy jego funkcjonalność.