Jaki lakier podkładowy do parkietu?
Lakier podkładowy stanowi bardzo ważny element w procesie lakierniczym drewna. Nic więc dziwnego, że wybór lakieru do parkietu, który ma służyć za podkładowy stanowi czasami małe wyzwanie. Istnieją jednak pewne przesłanki, którymi warto się kierować przy wybieraniu. Warto wykorzystać przede wszystkim kryterium w postaci rodzaju oraz koloru drewna.
Czy lakier podkładowy musi zawsze być zastosowany?
Ten typ pytania pada bardzo często w chwili, gdy nadchodzi czas na zakup lakieru do parkietu i jego odnowienie. Wówczas przychodzi czas refleksji, czy naprawdę musi się kupić lakier podkładowy, aby stworzyć na parkiecie pierwszą warstwę lakierniczą. Przy tej okazji warto wziąć pod uwagę, że lakierowanie tego typu lakierami ma również za zadanie ochronę drewna przed zmianą jego barwy. Okazuje się więc, że aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wydać trochę więcej, aby cieszyć się pełnym pięknem drewna.
Jak prawidłowo dobrać lakier do parkietu?
W pierwszej kolejności należy określić rodzaj oraz kolor drewna, z którego wykonano parkiet. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ to ona w głównej mierze definiuje, jaki lakier podkładowy należy kupić. W przypadku drewna iglastego najlepiej zdecydować się na lakiery, zawierające w swoim składzie żywice uretanowe. Bardzo wiele osób uważa lakier podkładowy za pewnego rodzaju utrwalacz pierwotnej barwy drewna parkietowego lub jako „kolorystę”, który tę barwę potrafi zmienić.
W tym miejscu warto też wspomnieć o swoistym typie drewna, jakim jest drewno egzotyczne. Lakierowanie tego typu powierzchni wymaga wykorzystania specjalistycznego lakieru podkładowego, przeznaczonego właśnie do trudnych gatunków drewna, do jakich należy właśnie to drewno.
Z dwóch powyższych akapitów wynika fakt, że podkładowy lakier do parkietu, nie może być wybierany po omacku. W zależności od tego czy ma on pozostać w naturalnej barwie, czy też ma nabrać nowych odcieni, trzeba poszukać odpowiedniego preparatu.
Jak wybierać lakier podkładowy?
Istnieje kilka połączeń, które są absolutnie zabronione, dlatego warto prosić sprzedawcę o poradę. Przykładowo do drewna egzotycznego nie może być stosowany lakier podkładowy poliuretanowy, jednoskładnikowy, ponieważ parkiet bardzo szybko utraci swoją naturalną barwę. Taką tendencją odznacza się również każde ciemne drewno, dlatego zawsze należy pytać o poradę fachowca i wybierać lakiery o odpowiednich właściwościach.
Jak kupić dobry lakier podkładowy?
Przed wybraniem się do sklepu po lakier do parkietu, który będzie pełnił rolę lakieru podkładowego, należy jasno sprecyzować swoje preferencje, jednocześnie mając na uwadze bardzo krótki czas schnięcia, jakim cechuje się ten lakier. Ostatnią sprawą o jakiej trzeba bezwzględnie pamiętać jest fakt, że lakieru podkładowego nie da się zastąpić żadnym, nawet najlepszym lakierem nawierzchniowym, ponieważ ich rola i właściwości są zupełnie inne.