Jakich kolorów unikać w mieszkaniu?

Kolory mieszkań

Malowanie to z pozoru łatwa czynność. Wystarczą proste narzędzia i trochę umiejętności, a tak naprawdę można przecież zatrudnić fachowca. Kolory farb musimy wybrać sami i wtedy zaczynają się tak zwane schody. Które barwy będą pasować do naszego mieszkania? Jak łączyć kolory wnętrz? Z których zrezygnować?

Jak łączyć kolory farb?

Przy doborze kolorów farb, warto korzystać z tak zwanego koła barw. Ten graficzny model tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole barw, w zależności od położenia dzielą się na trzy grupy: monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru), pokrewne (sąsiadujące ze sobą na kole) oraz dopełniające (położone naprzeciwko siebie). Odpowiednie zbiory kolorów tworzą tak zwane harmonie kolorystyczne, które będą nam pomocne przy wyborze odpowiednich barw dla naszych wnętrz. Jeśli będziemy mieć takie koło, na pewno nie popełnimy błędu wybierając kolory farb. Czy czerwienie i pomarańcze naprawdę do siebie nie pasują? Czy takie kolory wnętrz nie będą powodowały bólu głowy i wrażenia chaosu? Szukając odpowiedzi na te pytania, sprawdźmy harmonią kolorów. Harmonia komplementarna używa barw dopełniających, znajdujących się po przeciwnej stronie koła, tworzy intensywne połączenie. Harmonia monochromatyczna opiera się na wyborze różnych tonacji jednej rodziny koloru. Jeśli chcemy, by wnętrze było będzie wyciszone i zrównoważone, wybierzmy kolory farb z palety beżów. Harmonia analogiczna wykorzystuje kolory znajdujące się obok siebie. Dla przykładu, wybieramy czerwienie i pomarańcze, a dominujący kolor pomarańczowy wzbogacamy odcieniami żółci i czerwieni. Otrzymamy bardzo wyraziste zestawienie barw. Wynika z tego, że właściwie nie ma kolorów, które nie powinny ze sobą sąsiadować, a wszystko zależy od naszych preferencji.

W tym dziale  Impregnat czy bejca do drewna? Wady i zalety.

Które barwy farb są bezpieczne?

Wielu z nas podobają się szarości, które, jak może się zdawać, pasują do wszystkiego i nie trzeba się stresować, że będą się kłócić z innymi barwami. W skład farby w tym kolorze wchodzi nie tylko biała baza i czarny pigment, często szarości są złamane nutą czerwieni i pomarańczy, a czasami zieleni lub błękitu. Szary optycznie odbija odcienie z kolorów sąsiadujących, na przykład, w połączeniu z ostrym różem będzie sprawiał wrażenie sinego, z ostrym żółtym czy zielenią otrzymamy efekt brudnej szarości, a błękity czynią go chłodnym. Decydują się tego typu kolory wnętrz musimy być ostrożni, by efekt naszej pracy nie był rozczarowujący.

A może szaleństwo kolorystyczne?

Wśród kolorów uważanych za energetyzujące wymienia się czerwienie i pomarańcze. Farbami w tym kolorze malują ściany osoby, którym zależy na tym, by optycznie ocieplić wnętrze, a sobie dodać energii. Tego typu barwy najlepiej łączyć z kolorami pokrewnymi. Czerwień świetnie wygląda w pomieszczeniach nowoczesnych, pasuje również do stylu folklorystycznego. Takie kolory wnętrz dodają energii, ale trzeba pamiętać, by ostrożnie wybierać dodatki. Najpiękniejsze połączenie z czerwieniami dają neutralne szarości i beże. Wybór kolorów farb nie jest łatwym zadaniem. Musimy zastanowić się, jakie przedmioty chcemy postawić w malowanym pomieszczeniu. Kolory wnętrz mają wpływ na nasze funkcjonowanie, więc wybierajmy je z rozwagą.