Jakie biurko dla dziecka ?
Biurko w pokoju dziecka to nieodłączny element wyposażenia. Jest to miejsce przeznaczone zarówno do zabawy, jak i nauki. Jak wybrać biurko dla dziecka, aby praca na nim sprawiała przyjemność, a także nie była obciążeniem dla kręgosłupa?
Biurko dla dziecka, podstawowe zasady wyboru
Biurko jako mebel ma bardzo długą historię. Wykształciło się z połączenia pulpitu, stołu i komody w drugiej połowie XVII w we Francji. Ze sztuki tamtych czasów oraz późniejszej kojarzy się je na przykład z obrazów czy ilustracji w książkach, na których widzimy siedzących przy nim pisarzy. Występowało w różnych postaciach konstrukcyjnych. W teraźniejszości nie wyobrażamy już sobie nie mieć go w domu czy biurze, ponieważ to właśnie dzięki niemu łatwiej jest nam uczyć się lub pracować. Wykonuje się je z grubego, odpornego szkła, z elementami metalowymi lub klasycznie – najczęściej z płyty wiórowej oklejonej fornirem lub z drewna, a także z płyty laminowanej.
W pokoju naszego dziecka jest ono podstawowym meblem, gdyż pełni funkcję umożliwiającą wykonywanie dziecięcej pracy umysłowej, odrabianie zadań szkolnych. Ma również niebagatelny wpływ na modelowania sylwetki dziecka. Aby spełniało tę funkcję powinno mieć odpowiednią wielkość. Standardowe wymiary blatu to 80-90 cm głębokości, 75 cm wysokości, 160 cm szerokości. Pod spodem musi znajdować się wolna przestrzeń dla nóg. Najważniejsze, aby postawa siedzącego była prosta, ręce swobodnie opierały się o blat, a nogi o podłogę. Istotne jest także, aby biurko oraz krzesło, na którym dziecko siedzi odrabiając lekcje czy bawiąc się, miało odpowiednią regulację, aby podnieść lub obniżyć poziom wysokości czy móc ustawiać kąt nachylenia blatu. Krzesełka do biurek, tak jak blaty, mają regulowaną wysokość, wtedy meble mogą „rosnąć wraz z dzieckiem”, czyli posłużyć dziecku przez kolejne lata jego życia. Trzeba też ustawić biurko możliwie jak najbliżej okna, by dziecko korzystało jak najdłużej ze światła dziennego.
Biurko z „efektami specjalnymi”
Biurko powinno być elementem meblościanki (jeśli zawiera tylko blat) lub też samodzielnym meblem wyposażonym w różnej wielkości półki i szufladki, w których umieścimy przybory do nauki.
Obecnie producenci mebli przewidują w biurku nawet miejsce służące do schowania kabli, zachowując w ten sposób porządek i bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy kupowanie biurka z nadstawkami, by sprzęt nie zajmował powierzchni blatu, która jest dziecku potrzebna do zajęcia wygodnej pozycji przy pracy i rozłożenia podstawowych przyborów. Wybór biurka to nie lada wyzwanie. Kupmy takie na którym nasza pociecha będzie chętnie i wygodnie odrabiała zadania domowe i jak najdłużej cieszyła się zdrową sylwetką.