Kolory i oświetlenie w domu. Zwróć na to uwagę!
Odpowiedni dobór kolorów i oświetlenia w domu stanowi istotną kwestię, które zasadniczo wpływa na samopoczucie przebywających domowników oraz tworzy unikatowy urok. Dlaczego oświetlenie jest tak ważne, i jak je dopasować w domu?
Bez wątpienia współcześnie większość czasu przebywa się wewnątrz pomieszczenia z krótkimi przerwami w drodze do pracy lub na zakupy. W burze, w sklepach czy galeriach handlowych zewsząd atakowani jesteśmy przez sztuczne i zimne oświetlenie, które ma pobudzać „do działania” i skłaniać do pracy lub zakupów. Nic więc dziwnego, że po dotarciu do domu jest się wyczerpanym i myśli się przeważnie o odpoczynku. W tym istotny udział ma oświetlenie i kolory ścian, jakie znajda się wewnątrz domu czy mieszkania.
Dlaczego światło i kolory są ważne?
Swego czasu przeprowadzono w Niemczech skrupulatne badania, mające na celu sprawdzenie wpływu temperatury światła na czynnik psychiczny. 80 osobom utworzono dobre warunki oświetlenie, typowych dla hotelu. Drugiej grupie złożonej również z 80 osób zapewniono warunki oświetlenia naturalnego. Rezultat był bardzo ciekawy, gdyż okazało się, że grupa poddana ciepłej barwie światła była bardziej odprężona i wypoczęta od drugiej grupy badanych.
Bez wątpienia najbardziej korzystnym dla zdrowia jest światło naturalne, pochodzące od słońca. Powoduje one polepszenie samopoczucia oraz dodaj energii. Z tego też powodu w okresie jesienno-zimowym jesteśmy zmęczeni i ospali. W tym okresie słońca jest po prostu nam brak. Jedynym ratunkiem jest suplementacja wysokiej jakości witaminą D3, ale i ona nie zrekompensuje nam całkowity brak światła, które przypomina ciepła barwę światła słonecznego.
Ciepłe kolory w domu
Dom to miejsce relaksu i wytchnienie przed światem zewnętrznym. Podczas gdy wszędzie jest się bombardowanym męczącym zimnym światłem, tak w domu powinno być odwrotnie.
Ciepła barwa światła sprzyja relaksująco, uspokaja i odpręża. Dlatego świtało tego typu powinno być priorytetem w domu. Jeżeli masz możliwość, wybierz zwykłe żarówki wolframowe. Dają one światło najbardziej zbliżone do naturalnego, jednak nie są one energooszczędne. Bardziej ekologiczne są żarówki led, ale tutaj trzeba zwrócić uwagę, jaką maja temperaturę barwowa. Cechą żarówek ledowych jest to, że mogą świecić od barwy bardzo zimnej do ciepłej
Światło ciepłe, posiada temperaturę barwową od 2700 K do 6500 K. Z kolei Światło zimne o temperaturze powyżej 6500K nie nadaje się do domowych warunków. Zastosowane w sypialni czy salonie spowoduje rozprażenie a nawet bezsenność, zmniejszając produkcję melatoniny odpowiedzialnej za zasypianie.
Ze światła o barwie zimnej można z powodzeniem korzystać w kuchni, łazience czy garażu, oraz w ciągu dnia.
W salonie doskonale się sprawdzi lampa stojąca nad fotelem czy kinkiety. Oświetlaj tylko określone fragmenty ścian by tworzyć specyficzny i przyjemny klimat. Postaw lampkę obok telewizora aby wyrównać kontrast pomiędzy obrazem a rzeczywistością a szybko poczujesz pozytywny wpływ światła na swoje zdrowie psychiczne.