Lazura – skuteczna ochrona drewna

Producenci środków ochrony drewna prześcigają się w tworzeniu skutecznych produktów, które pozwalają na jednoczesną ochronę i dekorację przedmiotów wykonanych z drewna. Wśród produktów typu 2w1, a nawet 3w1 na uwagę zasługują lazury, które od pewnego czasu zyskują na popularności wśród osób chcących zabezpieczyć drewniane powierzchnie i jednocześnie zadbać o ich piękny wygląd.

Czym są lazury?

Lazury są produktami przeznaczonymi do zabezpieczenia i dekoracji drewna. Są tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii pozwalających uzyskać produkt o ciekawych właściwościach. Lazury łączą w sobie trzy cechy, dzięki czemu wyróżniają się wśród innych produktów przeznaczonych do pielęgnacji i dekoracji drewna. Do produkcji lazur wykorzystuje się teflon. Technologia wykorzystania tego materiału nosi różne nazwy u producentów. Jednak dzięki dodatkowi teflonu, lazury są odporne na siniznę, która często dotyka drewno, szczególnie te, które znajduje się na zewnątrz. Lazury pozwalają także zabezpieczyć drewno przed wilgocią (pomalowane lazurą drewno nie chłonie takich ilości wilgoci, jak drewno niezabezpieczone). Lazura chroni również drewno przed wpływem warunków atmosferycznych.

W tym dziale  Czy każde drewno można lakierować

Co bardzo ważne lazura pozwala ochronić drewno również przed różnego rodzaju zabrudzeniami, dzięki czemu sprawdzają się w pomieszczeniach, które są intensywnie eksploatowane.

Dzięki lazurze można także zmienić kolor drewna. Produkt zmienia naturalny kolor wybranego drewna, przy jednoczesnym zachowaniu wyrazistej struktury słojów.

Przykładowe lazury można znaleźć pod adresem http://drewnochron.pl/produkty/p/652-lazura-do-drewna

Jakie jeszcze zalety posiadają lazury?

Oprócz tego, co wyżej wspomniane warto nadmienić, że lazury to produkty, które są polecane do użytku przez osoby, które samodzielnie chcą zabezpieczyć meble. Z nałożeniem lazury na drewno poradzi sobie nawet osoba, która pierwszy raz ma styczność z tym produktem. Jest to możliwe dzięki temu, że lazury mają rzadszą konsystencję niż lakiery czy lakierobejce. Powoduje to, że mają dłuższy czas wiązania, a co za tym idzie wszelkie błędy czy niedociągnięcia łatwiej poprawić.

Hand with a brush paints with a varnish a old chair armrest

Jak prawidłowo nakładać lazury?

Przed nałożeniem lazury należy odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię. Musi być ona oczyszczona, osuszona i odtłuszczona. Ważne jest również to, aby była gładka. Można ją wyrównać papierem ściernym o odpowiednio dobranej ziarnistości. Przed rozpoczęciem prac należy także zapoznać się z zaleceniami producenta.

W tym dziale  Nowe mieszkania na sprzedaż na Wrocławskim Zakrzowie

Drewno można pokryć jedną lub dwoma warstwami produktu. Jeżeli decydujemy się na dwie warstwy, pomiędzy nałożeniem jednej i drugiej warstwy należy odczekać co najmniej 16 godzin, chyba że producent uwzględnił inny czas schnięcia. Przed położeniem produktu na drewno warto wcześniej zrobić test na niewielkim, niewidocznym kawałku drewna, co pozwoli sprawdzić, jaki ostatecznie efekt będzie można uzyskać.

Gdzie można stosować lazury?

Lazury to produkty, które można stosować na zewnątrz i we wnętrzach. Polecane są zarówno do dużych powierzchni takich jak pergole czy boazeria, a także do mebli. Z uwagi na ich dekoracyjny charakter można nimi pokrywać drobną, drewnianą sztukaterię.