Malowanie ścian w dwóch kolorach
Malowanie ścian na jeden kolor jest nudne. Coraz częściej decydujemy się kolorowe wnętrza. Marzą Ci się ściany w dwóch kolorach? Niektórzy ludzie potrafią intuicyjnie łączyć ze sobą barwy, innym przychodzi to z większą trudnością. Nie musisz zdawać się na intuicję! Podpowiadamy jak dobierać odcienie farb, aby tworzyły zgrany duet na twoich ścianach.
Najczęściej stosowane są trzy harmonijne zestawienia kolorów. Każdy z nich daje inny efekt.
Harmonia monochromatyczna
Harmonia monotematyczna to chyba najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób łączenia kolorów. Polega na doborze dwóch odcieni jednej barwy różniących się od siebie nasyceniem, ale pozostających w tej samej temperaturze. Decydując się na takie połączenie musimy pamiętać, że barwy ciepłe optycznie pomieszają przestrzeń, dlatego zaleca się je wybierać do większych pomieszczeń. W przypadku małych pokoi lepiej sprawdzę się kolory chłodne. Posługując się tym sposobem bardzo trudno jest o pomyłkę. Połączone w ten sposób barwy nadadzą wnętrzu spokojny i harmonijny klimat – idealny do miejsc w których wypoczywamy, takich jak salony czy sypialnie. Jeśli naprawdę nie czujesz się pewnie w wyborze odpowiednich kolorów, sięgnij o neutralne barwy ziemi. Takie subtelne zestawienie aż się prosi o urozmaicenie w postaci ściany o dekoracyjnej fakturze lub ozdobne lakierowanie na wybranej ścianie.
Harmonia analogiczna
Harmonia analogiczna polega na łączeniu ze sobą barw sąsiadujących na tęczy lub kole barw. Są to kolory, które bardzo płynnie przechodzą jeden w drugi. Takimi zestawieniami jest na przykład: fiolet i róż, niebieski i zielony, żółty i pomarańcz. W zależności od nasycenia tych kolorów otrzymamy bardziej spokojny lub energiczny efekt. Przy wyborze nasycenia barwy warto wziąć także pod uwagę usytuowanie pokoju – jeśli jest to pokój wychodzący na północ, czyli zacieniony, najlepszym rozwiązaniem jest dobór jasnych odcieni, które wniosą do wnętrza trochę światła.
Harmonia komplementarna
Łączenie kolorów na ścianach może odbywać się również według reguł harmonii komplementarnej. Opiera się ona na zestawieniu kolorów znajdujących się po przeciwnej stronie koła barw. Są to tzw. kolory dopełniające, które po nałożeniu na siebie dają biel bądź czerń, natomiast wymieszane – kolor szary. Przykładowymi zestawieniami barw dopełniających mogą być: zieleń i czerwień, niebieski i pomarańczowy oraz fioletowy i żółty. W takim zestawieniu kolory wydają się dużo intensywniejsze niż normalnie, dlatego wybierając tę metodę łączenia dwóch kolorów decydujmy się raczej na odcienie o stosunkowo małym nasyceniu barwy. Inaczej efekt jaki uzyskamy, może okazać się zbyt męczący dla naszego organizmu i powodować dyskomfort przebywania w danym pomieszczeniu. Kolory kontrastujące wprowadzają do wnętrza dynamikę, dlatego lepiej sprawdzą się w miejscach naszej aktywności niż na przykład w sypialni. Takie zestawienie już samo w sobie jest bardzo mocnym akcentem, dlatego nie wymaga dodatkowych dekoracji na ścianach.