Materiał na dom. Z jakich cegieł go budować?

Budując dom musimy podjąć wiele decyzji, które zdecydują o jego wyglądzie i funkcjonalności. Jedną z pierwszych jest wybór materiału na ściany domu. Koszty wzniesienia murów nie są bardzo wysokie, a ceny materiałów są podobne. Może warto zdecydować się na cegły, a elewację wykonać z cegieł klinkierowych?

Z czego budować ściany zewnętrzne? Czy warto wybrać cegły klinkierowe?

Za budownictwo tradycyjne uważa się drobnowymiarowe elementy murowane, które można układać ręcznie. Do elementów drobnowymiarowych należą produkty wykonane z betonu komórkowego (bloczki, płytki, kształtki U, nadproża zbrojone), ceramiki (pustaki, cegły, nadproża zespolone w kształtkach ceramicznych), silikatów (cegły, bloczki, kształtki) oraz z betonu lekkiego (bloczki, pustaki, elementy szalunkowe, kształtki wieńcowe i kształtki nadprożowe). Synonimem tradycyjnego budownictwa są znane od wieków elementy ceramiczne, czyli pustaki i cegły, pełne lub drążone. Pustaki mogą być tradycyjne lub poryzowane. Choć najczęściej ściany muruje się z pustaków, cegły są również stosowane, ale ze względu na bardzo dużą pracochłonność nie wykonuje się z nich całych budynków. Formę cegieł mają również wyroby wapienno-piaskowe, które szybko przejmują ciepło z otoczenia. Silikaty stosuje się do budowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych konstrukcyjnych i działowych oraz jako warstwę elewacyjną w ścianach trójwarstwowych. Często zastępują chętnie stosowane cegły klinkierowe.

W tym dziale  Jak wybrać dobrą drukarkę przemysłową 3d

Zalety cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe to bardzo wytrzymały materiał, który bez uszczerbku zniesie mrozy. Świetnie łączą się z innymi materiałami, a są dostępne w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Są chętnie stosowanym materiałem, z którego powstają piękne elewacje budynków różnych instytucji, obiektów sakralnych, firm, a także coraz częściej domów prywatnych. Cegły klinkierowe mają naturalny wygląd i mogą przypominać stosowane kiedyś cegły, więc często uzupełnia się nimi brakujące fragmenty ścian starych domów i kamienic. Z klinkieru powstają również cokoły domów, ogrodzenia, kominy i kominki, schody i parapety okienne, a także podłoga na tarasach i balkonach. Klinkierem wykłada się również podjazdy i chodniki ogrodowe.

Jak wykonać elewację z cegieł klinkierowych

Wybór cegieł elewacyjnych jest bardzo duży, a różnią się one fakturą, kolorem, a także wymiarami. Mogą mieć barwę od jasnej czerwieni, poprzez żółcie i biele, do ciemnego brązu i grafitowej czerni. Ten sam rodzaj cegieł klinkierowych może mieć powierzchnię gładką lub ryflowaną, czyli z podłużnymi wgłębieniami. Naturalnie wyglądają cegły ręcznie formowane lub naśladujące je, ale produkowane maszynowo. Do wykończenia elewacji oprócz cegieł podstawowych potrzebne są kształtki oraz elementy nadprożowe i wentylacyjne. Ważne jest, iż elewacja z cegieł klinkierowych lub licowych jest bardzo estetyczna i trwała.

W tym dziale  Jak chronić drewno przed niechcianymi szkodnikami?

Cegły to naturalny i trwały materiał, który warto wybrać. Cegły klinkierowe stworzą piękną fasadę domu i przez wiele lat będą wyglądały idealnie.