Meble tapicerowane

Kupujemy meble tapicerowane

Meble tapicerowane są bez wyjątku bardzo oryginalnym wystrojem wnętrza. Niegdyś można je było spotkać niemal w każdym domostwie, dziś są raczej rzadkością. Niemniej jednak, jak każdego rodzaju mebel, posiadają swoje plusy, jak i minusy. Warto więc przeanalizować czy należy decydować się na tego rodzaju mebel.

Wyjątkowe meble

Specjalne traktowanie

Decydując się na zakup mebli tapicerowanych należy zdawać sobie sprawę, że są one niekiedy bardziej  wymagające od innych tkanin i to niezależnie od tego czy decydujemy się na skórę ekologiczną, czy sztuczną. Dlatego już podczas ustawiania takiego mebla, należy zwracać uwagę na miejsce, w którym będzie się znajdować. Zdecydowanie nie może to być miejsce, które jest dobrze nasłonecznione. Skóra pod wpływem długiej ekspozycji na promienie słoneczne może ulec przebarwieniu, w wyniku czego powstaną nieatrakcyjne plamy.

Równie istotne jest nieumieszczanie mebli tapicerowanych w bliskim otoczeniu źródeł ciepła jak np. grzejniki, kaloryfery czy kominki.

Czym wypełnione są meble tapicerowane?

Wykonanie mebli

Wypełnienie mebli tapicerowanych wbrew pozorom nie jest zawsze takie samo. Warto podczas zakupu mebli zapytać sprzedawcy czym wypełniony jest interesujący nas model. Jest to o tyle ważne, ponieważ może ono definiować twardość lub miękkość mebli. Do wypełniania tego rodzaju siedzisk wykorzystuje się wełnę, lateks lub słomę.

W tym dziale  Podstawowe wyposażenie warsztatu – klej na gorąco

Rodzaje skóry

Jeżeli zwracamy uwagę na rodzaj wypełnienia, nie należy zapominać o skórze, z której wykonane są meble. Oczywiście do wybory mamy skórę naturalną. Jest ona niezwykle wytrzymała i będzie służyć przez wiele lat. Zdecydowanie różni się wyglądem od skóry ekologicznej i widać różnicę, pomiędzy nimi, a ponadto to uznawana jest za bardziej prestiżową. Jest ona  w pełni bezpieczna dla alergików, jak również jest niezwykle prosta w czyszczeniu jakichkolwiek zabrudzeń, które niemal nie wchłaniają się w jej włókna. Oczywiście największym minusem, który będzie niezwykle istotny dla miłośników ekologii jest fakt, iż wykonana została z naturalnej skóry.

Ponadto by utrzymać jej dobry wygląd konieczna jest jej konserwacja, która i tak nie uchroni jej przed naciąganiem się. Dodatkowo jest ona bardzo podatna na temperatury – latem bardzo szybko się nagrzewa, zimą natomiast rzadko jest ciepła.

Rodzaje skóry

Skóra ekologiczna natomiast jest wykonana ze sztucznych tworzyw imitujących prawdziwą skórę. Można nawet zakupić meble tapicerowane, które zostały wykonane ze skóry otrzymanej poprzez recykling – ta opcja szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom eko-lifestylu.

Pomimo iż jest ona o wiele tańszą wersją, można orzec, że jednak ta różnica cenowa, jest również widoczna w jakości wykonania. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia jest bardzo trudno usunąć. Podobnie jak skóra naturalna praktycznie nigdy nie jest miła w kontakcie z gołym ciałem – zimą zimna, a latem ciepła. Ponadto powinny jej unikać osoby, które są podatne na wszelkiego rodzaju alergie.

W tym dziale  Czy istnieją praktyczne stoliki biurowe ?

Oczywiście wybór odpowiednich mebli tapicerowanych dostosowanych do indywidualnych potrzeb jest osobistą decyzją każdego, kto decyduje się na zakup mebli tapicerowanych, jednak zawsze warto zdawać sobie sprawę zarówno z minusów, jak i plusów posiadania tego typu mebli.