Mieszkanie z balkonem – czy warto się na nie zdecydować?

mieszkanie z balkonem

Przeglądając mieszkaniowe inwestycje w Krakowie, z łatwością da się zauważyć, że ogromna ich część zawiera w sobie balkony. Nic więc dziwnego, że u wielu inwestorów kiełkuje pytanie, czy faktycznie warto mieć mieszkanie z balkonem? A może jednak taka inwestycja będzie nietrafiona i balkon w mieszkaniu przyniesie więcej wad niż korzyści? Zanim podejmie się decyzje o zakupie mieszkania z balkonem lub też takiego, które go nie będzie miało, warto się najpierw zastanowić nad tym, jakie są wady i zalety posiadania balkonu. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Najważniejsze zalety mieszkania z balkonem

Zdecydowanie najważniejszą zaletą płynącą z posiadania balkonu w mieszkaniu jest uzyskanie dzięki niemu dodatkowej przestrzeni do życia. Każdy właściciel balkonu doskonale wie, że jeśli tylko ma na to ochotę, może wyjść na świeże powietrze i nie spędzać całego dnia w czterech ścianach mieszkania. Jeśli tylko powierzchnia balkonu będzie na to pozwalała, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo wyposażyć go w meble wypoczynkowe, a także w dobrze zaaranżowaną roślinność.
Innego typu bardzo ważną zaletą balkonu jest to, że daje on dodatkową przestrzeń posiadanym zwierzakom. Nie ważne, czy ma się psa, kota czy też świnkę morską — każde z tych zwierząt z wielką przyjemnością przyjmie możliwość wygrzewania się na słońcu i spędzania czasu poza domem. Oczywiście w przypadku pewnych zwierząt, szczególnie kotów, wymagane będzie dodatkowe zabezpieczenie balkonu np. specjalną siatką, aby kot nie wypadł.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć to, że każdy balkon to dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy. Nawet jeśli nie chce się go wykorzystywać do urządzania na nim strefy wypoczynku, zawsze można z balkonu zrobić dodatkowy składzik np. na rower, hulajnogę czy też na narzędzia. Jest to rewelacyjny dodatek do mieszkania, jeśli budynek nie jest wyposażony w komórkę lokatorską ani w piwnicę.

W tym dziale  Ogrzewanie podłogowe – komfort, efektywność i zdrowie w jednym

Czy mieszkanie z balkonem ma jakieś wady?

Rzecz jasna balkon to nie tylko same zalety, lecz również kilka dość poważnych wad. Od czego więc należy rozpocząć analizę negatywnych stron posiadania balkonu?
Zdecydowanie najważniejszą wadą każdego mieszkania z balkonem jest to, że jest ono po prostu o wiele droższe. Balkon to dodatkowe metry, które wliczane są do mieszkania, więc wraz z nimi rośnie również cena całej inwestycji. Mało tego, balkon powodować będzie także konieczność płacenia większego czynszu oraz podatków.

Nie da się ukryć, że balkon to także sporo obowiązków. Szczególnie dotyczy to sprzątania, ponieważ jako że jest to przestrzeń wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cały czas oddziałuje na niego wiatr, śnieg, deszcz itd. Powoduje to, że balkon bardzo szybko się brudzi i trudno zachować go w dobrej czystości.
Na koniec warto jeszcze pamiętać, że balkony w mieszkaniach to często dość poważne kłopoty z sąsiadami. Balkon może bowiem służyć jako palarnia, miejsce do robienia grilla czy też nawet do trzepania dywanów, co rzecz jasna będzie mocno przeszkadzało pozostałym mieszkańcom.

W tym dziale  Jakie łóżeczko dla niemowlaka?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*