Moja podłoga i płytki podłogowe

Płytki podłogowe

Wydawać się może, że w aranżacjach wnętrz zdecydowanie najważniejsze są meble czy kolory. Specjaliści od urządzania mieszkań i domów przekonują jednak, że docenić trzeba również detale, a także wszystkie najbardziej oczywiste elementy wystroju. Szlachetności nawet najprostszej aranżacji dodać może np. piękna podłoga, którą zdobią fantastyczne płytki podłogowe.

Jak to było w dworkach i pałacach

Przepiękne podłogowe mozaiki są charakterystyczne przede wszystkim dla pałacowych wnętrz. Były niezmierne ważne w holach i w wielkich salach balowych. Mozaika podłogowa jest też typowa dla różnych gmachów użyteczności publicznej, starych bibliotek, urzędów czy siedzib ważnych instytucji. Coraz częściej jednak na efektowną podłogę można natknąć się w prywatnych domach i mieszkaniach.

Płytki podłogowe do łazienki i kuchni

Płytki podłogowe z uwagi na swoje fizyczne właściwości doskonale sprawdzają się w kuchniach oraz łazienkach. Są trwałe, wytrzymałe, odporne na ścieranie. Bez problemu można usunąć z nich też wszelkiego typu zabrudzenia. Z reguły wystarczy przetrzeć je szmatką lub gąbką, by znów były nieskazitelnie czyste. W kuchniach i łazienkach doskonale sprawdza się gres. Jest nie tylko efektowny, ale przede wszystkim bardzo trwały, odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.

W tym dziale  Efekty dekoracyjne – odczaruj swoje wnętrze

Efektowna mozaika podłogowa w salonie

Gres, czyli najtrwalszy rodzaj płytek podłogowych, doskonale nadaje się także do salonów. Jest tak elegancki, że z powodzeniem sprawdzi się w nowoczesnych pomieszczeniach ze stylowym meblami. Jednolite płytki podłogowe można jednak urozmaicić. W salonie świetnie może sprawdzić się np. mozaika podłogowa. By jednak taka mozaikowa wyglądała naprawdę dobrze, wszystko należy dokładnie przemyśleć. Płytki podłogowe nie powinny być zbyt pstrokate, pod względem kolorystycznym nawiązywać do całej aranżacji. Koniecznie trzeba też przemyśleć ich układ. Jeśli mozaika ma tworzyć konkretny wzór, płytki warto ułożyć na sucho, jeszcze przed ich przyklejeniem.

Płytki podłogowe montaż

Płytki podłogowe montaż

Sposób kładzenia ma znaczenie

Jeśli już wybiera się płytki podłogowe do salonu, kuchni, przedpokoju czy łazienki, warto pamiętać, że na ostateczny wygląd podłogi wpływ ma nie tylko kolor czy wzór płytek. Ważny jest też sposób ich ułożenia.

Płytki podłogowe można kłaść na różne sposoby. Szczególnie efektownie wyglądają płytki ułożone skośnie, naprzemiennie albo w jodełkę. Ich urok można jednak docenić głównie na większych powierzchniach. W pomieszczeniach mniejszych można natomiast zdecydować się na układ prosty albo ciosowy.

W tym dziale  Jak pomalować pokój dzienny?

Co koniecznie trzeba kupić?

Zanim położy się płytki, warto pamiętać, że trzeba odpowiednio przygotować do nich podłoże. Powierzchnia musi być równa, ale płytki podłogowe śmiało można kłaść na warstwie innych płytek. W takim wypadku trzeba jednak szczególnie uważać na płytki nierówne i zwrócić uwagę na drzwi, ponieważ przez dodatkową warstwę mogą pojawić się problemy z ich zamykaniem.

Do kładzenia płytek lub płytek mozaikowych, koniecznie dokupić trzeba też grunt, dobrą zaprawę oraz pasującą kolorystycznie do płytek spoinę. Niezbędne będą też narzędzia – młotki gumowe, szpachelka, paca zębata czy akcesoria do przycinania płytek.