Na czym polega impregnacja?

Impregnacja drewna

Niezabezpieczone drewno może stać się łatwym łupem dla owadów oraz ulec licznym uszkodzeniom na skutek kontaktu z wodą. Pękanie drewnianych mebli i powstawanie nieestetycznych przebarwień powstrzyma jednak impregnacja. Na czym ona polega?

Ochrona dla drewna

Impregnacja to proces nasycania drewna lub innych materiałów odżywczymi i konserwującymi substancjami, które zwiększają odporność tworzywa. Kiedy impregnacja jest niezbędna? Właściwie zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z drewnem.

Jeśli budujemy dom, musimy zadbać o skuteczną ochronę mebli, elementów architektury ogrodowej, płotu, drewnianych framug drzwi, posadzek i wielu innych przedmiotów. Impregnaty przydają się również w mieszkaniu – będą one niezastąpione w procesie zabezpieczania drewnianej ramy lustra, szafki lub ozdobnych wieszaków na ręczniki, które tworzą niepowtarzalny klimat w naszej łazience. Bez należytej ochrony szybko bowiem zniszczy je wilgoć, a na powierzchni drewna, które będzie nieustannie narażone na kontakt z wodą, pojawią się pleśnie i grzyby. W rezultacie meble zaczną pękać i rozmiękczać się, a ich intensywny kolor zasłonią sine plamy lub pokryje mglisty osad. Jeżeli nie zadbamy o impregnację jeszcze przed wstawieniem mebli do łazienki, to zaledwie po upływie kilku miesięcy konieczne będzie ich odnawianie. Warto więc zawczasu pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu drewna przed szkodliwymi czynnikami, w przeciwnym razie stracimy wiele godzin i środków finansowych na przeprowadzenie profesjonalnej renowacji.

W tym dziale  Meble tapicerowane

Czym impregnować drewno?

Już na etapie zakupu mebli lub desek możemy zdecydować, czy będziemy samodzielnie impregnować drewno, czy też dopłacimy za nałożenie impregnatu przez producenta. W sklepach budowlanych znajdziemy przedmioty impregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową, które wyróżniają się jasnozielonym zabarwieniem lub pojedynczymi plamkami – w zależności od ilości naniesionego preparatu. Dostępne są także np. przęsła płotu poddawane impregnacji zanurzeniowej. Metoda ta polega na ułożeniu przedmiotu w preparacie zabezpieczającym jego powierzchnię tak, aby impregnat przeniknął przez całą strukturę drewna.

Możemy też samodzielnie zapewnić drewnu ochronę przed owadami, wilgocią, szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz ogniem, nanosząc na jego powierzchnię specjalistyczny produkt. Wybór tego typu preparatów jest bardzo duży, warto więc dostosować właściwości impregnatu do specyfiki zabezpieczanego przedmiotu. Na rynku są dostępne m.in. impregnaty wodorozcieńczalne, rozcieńczalnikowe i barwiące.

Impregnacja drewna jest koniecznością, jeżeli chcemy żyć w otoczeniu pięknych i trwałych przedmiotów. Warto więc zadbać o należytą ochronę ulubionych mebli jeszcze przed ich ustawieniem w docelowym miejscu – łazience, salonie lub ogrodzie.