Oksyda czy plater? – z czego najlepsze sztućce?

oksyda, plater, sztućce

Istnieje wiele materiałów, z których wytwarza się galanterię stołową, jednak za najbardziej szlachetny materiał uchodzi z całą pewnością srebro – dostępne w różnych wersjach. Oksyda, plater – co oznaczają te terminy i jakie sztućce są najlepsze?

Srebro to wyjątkowy materiał, z którego można uzyskać wysokiej jakości sztućcewytrzymałe na urazy mechaniczne, mieniące się szlachetnym blaskiem i podkreślające uroczysty charakter celebrowanych wydarzeń. Na rynku znajdziemy zarówno biżuterię stołową wykonaną w całości ze srebra, jak i elementy posrebrzane, najczęściej przy pomocy platerowania. Sztućce można również pokryć oksydą. Jakie dodatki na stół najlepiej sprawdzą się w polskim domu?

Jak oksyda wpływa na jakość sztućców?

Sztućce wykonane ze srebra zachwycają delikatnym blaskiem i niesamowitą trwałością. Pamiętajmy jednak o tym, że srebro pod wpływem związków siarki ma tendencję do ciemnienia – na jego strukturze pojawiają się nieestetyczne plamy, które ciężko jest usunąć bez użycia specjalistycznych środków. Srebrne sztućce mogą również łatwo ulegać korozji. Żeby temu zapobiec, stosuje się specjalne zabiegi zabezpieczające, do których należy m.in. oksyda. Zabieg polega na pokryciu powierzchni szlachetnego dodatku tlenkiem srebra. Sztućce wyglądają wtedy na celowo postarzone, zyskują niepowtarzalny wygląd, który przywodzi na myśl rodowe srebra przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W tym dziale  Jak samodzielnie zrobić dekoracje świąteczne? - opakowanie samoprzylepne

Oksyda ma nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny – dzięki temu zabiegowi sztućce nie utleniają się zbyt szybko, nie trzeba poddawać ich zabiegom pielęgnacyjnym mającym na celu przywrócenie blasku. Oksydowane łyżki i widelce zyskują matowy wygląd, są ciemniejsze niż oryginalne i z pewnością będą zachwycać naszych gości na przyjęciach.

Plater – subtelna elegancja

Inną techniką wyrobu sztućców jest ich platerowanie, czyli pokrywanie metalu (najczęściej miedzi) cienką warstwą srebra. Tak wykonana galanteria stołowa jest nie tylko tańsza, ale również lżejsza niż produkty stworzone w całości ze srebra. Plater przekłada się więc na ogromną funkcjonalność sztućców, dzięki tej technice szlachetna biżuteria stołowa jest dostępna dla każdego. Sztućce wykonane w ten sposób w niczym nie ustępują tradycyjnej srebrnej zastawie stołowej, a laik nie będzie w stanie zauważyć różnicy – plater sprawia, że widelce i noże prezentują się niesamowicie. Charakteryzują się pięknym blaskiem, dużą wytrzymałością i wyjątkowymi walorami estetycznymi. Sztućce platerowane mogą zostać dodatkowo pokryte warstwą oksydy, dzięki czemu będą jeszcze bardziej chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Plater i oksyda – pamiętaj o delikatnej pielęgnacji

Niezależnie od tego jakie sztućce wybierzemy – pamiętajmy, że zarówno plater, jak i oksyda są bardzo delikatne. Nie można więc wkładać ich do zmywarki, a do mycia należy używać specjalistycznych detergentów, które nie porysują struktury sztućców. Istnieją domowe sposoby na utrzymanie galanterii stołowej we wspaniałej formie, a do najbardziej popularnych należy roztwór sody oczyszczonej i octu.

W tym dziale  5 zalet stosowania betonu w rolce do wykańczania wnętrz