Piekarnik gazowy czy elektryczny – jaki wybrać?

piekarnik gazowy

Kiedy zastanawiamy się, jaki piekarnik wybrać, dokonując zakupu, musimy przyjrzeć się zarówno wadom, jak i zaletom dostępnych rozwiązań. Oczywistym jest fakt zasilania. Piekarnik na gaz to zupełnie inaczej funkcjonujące urządzenie, niż piekarnik elektryczny. Ileż to razy słyszeliśmy już, że jedzenie przygotowane na gazie smakuje inaczej od potraw sporządzanych w piekarniku elektrycznym. Warto jednak przeanalizować fakty, nie skupiając się na pojedynczych opiniach.

Piekarniki elektryczne – wady i zalety

Zdecydowanie największą zaletą piekarników elektrycznych jest komfort i wygoda podczas korzystania z nich. Termoobieg, do niedawna jeszcze rzadkość, stał się jego atrybutem. Pozwala on na zdecydowanie bardziej równomierne pieczenie, a także kilka innych dodatkowych opcji. Zaliczamy do nich pieczenie dolne, górne i jakże lubiane przez Polaków grillowanie. Jak widać zalet jest sporo i wielu ludzi nie wyobraża sobie innego wyboru, jak piekarnik elektryczny. Ale nie ma takiej rzeczy na świecie, która nie posiadałaby wad. Jak jest w tym przypadku? Otóż sam zakup sprzętu oraz jego eksploatacja są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku piekarnika gazowego. Ceny prądu obecnie zwalają z nóg i znacznie przewyższają ceny gazu.

W tym dziale  Kleje przemysłowe w przemyśle samochodowym

Piekarniki gazowe – wady i zalety

Jeśli liczy się dla nas każdy grosz i staramy się żyć oszczędnie, to piekarnik gazowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Cena piekarnika gazowego jest o wiele niższa, niż piekarnika elektrycznego, a sam koszt eksploatacji znacznie odbiega od kosztów związanych z poborem prądu. Póki co gaz jest tańszy od prądu i zdecydowanie są większe szanse na oszczędności z tego tytułu. Kolejną zaletą piekarnika gazowego jest to, że można pobierać gaz zarówno z sieci, jaki i butli. Również jeśli chodzi o serwisowanie tego typu sprzętu, koszt jest znacznie niższy niż w pierwszym przypadku. Jednakże tak jak w pierwszym przypadku, także piekarniki gazowe posiadają pewne wady. Niestety grzałka jest umieszczona tylko w dolnej części piekarnika, co wiąże się z nierównomiernym pieczeniem. Do największych wad tychże piekarników należy uznać możliwość nieszczelności przewodów, a to pierwszy krok do utleniania się gazów. To, co różni oba piekarniki, to zdecydowanie kwestia czystości. Piekarniki elektryczne posiadają tak zwane czyszczenie pyrolityczne, co znacznie ułatwia kwestię utrzymania sprzętu w czystości. Z wszelkimi zabrudzeniami, w przypadku piekarników gzowych, musimy poradzić sobie sami.

Jak wygląda pieczenie w piekarniku elektrycznym i gazowym?

Jeśli chodzi o piekarnik elektryczny to czynność ta jest bardzo komfortowa. Można skorzystać z takich funkcji jak: pieczenie, grillowanie, a nawet gotowanie na parze, co staje się coraz bardziej modne. Sprzęty kompaktowe zawierają również parowary i mikrofalówki.

W tym dziale  Jesteś majsterkowiczem? A może chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z małymi naprawami w domu. Oto kilka niezbędnych rzeczy, które Ci w tym pomogą

W przypadku piekarnika gazowego, zanim włożymy do niego danie, musi być już wcześniej nagrzany. Warto używać do niego aluminiowe lub szklane blachy lub urządzenia.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*