Poddasze ocieplone pianką – czy to skuteczna izolacja?

ocieplenie poddasza pianą
ocieplenie poddasza pianą

Zgodnie z prawami fizyki ciepło wędruje do góry. Jego zatrzymanie i cyrkulacja wewnątrz budynku pozwalają na znaczne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwa jest redukcja zużycia energii cieplnej w pomieszczeniach nawet o połowę!

Rodzaje pianek natryskowych

Jednym z rozwiązań stosowanych przez ekipy budowlane jest piana na poddasze. Stanowi skuteczną metodę do wykonywania izolacji termiczno-akustycznej za pomocą natrysku. Ze względu na technologię używa się dwóch podstawowych struktur w budownictwie:

  • piany otwartokomórkowe – miękkie, półsztywne, należy do nich tworzywo poliuretanowe, czyli PUR,
  • piany zamkniętokomórkowe – charakteryzują się dużą sztywnością i twardością.

W konstrukcjach szkieletowych stosuje się najczęściej to pierwsze rozwiązanie. Ocieplenie poddasza pianą jest proste w aplikacji i bardzo szybko zwiększa szczelność domu. Jest to doskonała technologia, która może być stosowana zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych obiektach.

Bezspoinowa metoda izolacji w elastyczny sposób może być dostosowana do większości projektów. Jest to konkurencyjna technologia ocieplania w stosunku do styropianu lub wełny mineralnej. Doskonale sprawdza się we wszystkich nietypowych konstrukcjach dachowych.

W tym dziale  Lazura - skuteczna ochrona drewna

W jaki sposób można ocieplić poddasze pianką PUR?

Profesjonalne piany na poddasze nakłada się równomiernie na całej powierzchni deskowania bądź membrany. Połączenie związków chemicznych izocyjanianu i poliolu pod wpływem ciśnienia tworzy charakterystyczny kształt pianki. Podczas tego procesu warstwa rozszerza się ponad stukrotnie! Potem pianka twardnieje i staje się odporna na zniekształcenia oraz czynniki zewnętrzne. Pianka wzmacnia konstrukcję poddasza i nie obciąża jej mechanicznie, wypełnia wszelkie niedoskonałości oraz przerwy w murach.

Zalety stosowania pianek na poddasze

Zazwyczaj wizyta na strychu kończy się bliskim spotkaniem z kurzem i pleśnią. W przypadku ocieplenia poddasza pianą można łatwo wyeliminować te przypadłości. Dzięki wysokiemu współczynnikowi dyfuzyjnemu pary wodnej i niskiej nasiąkliwości można zapomnieć o występowaniu grzybów. Pianka skutecznie zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i roztoczy. Dodatkowo jest przyjazna dla środowiska. Nie zawiera szkodliwych środków HFC i PBDE, które były obecne w starszych technologiach. Pianka nie powoduje alergii, jest materiałem, który ma neutralny wpływ na środowisko przyrodnicze.

Gdzie można zastosować piankę PUR?

Pianka została stworzona do różnych rodzajów konstrukcji budynków. Ocieplenie poddasza pianką PUR będzie dobrym pomysłem zarówno w drewnianym domku, jak i w murowanej konstrukcji. Sprawdzi się tak samo, niezależnie czy jest to obiekt przemysłowy, instytucja publiczna czy budynek specjalnego przeznaczenia. Parametry techniczne pianki spełniają wyśrubowane normy europejskie i odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (około 0,037 W/mK).

W tym dziale  Czym wykończyć elewację w domu?