Wybieramy farbę elewacyjną

wybór farby elewacyjnej

Coraz częściej podejmujemy się malowania elewacji, unikając kosztów zatrudnienia ekipy budowlanej. Warto odpowiednio przygotować się do tego zadania. Wybór farby elewacyjnej jest bardzo istotnym czynnikiem. Czym należy się kierować przy wyborze farby do elewacji?

Na co zwrócić uwagę przed malowaniem elewacji?

Malowanie elewacji to nie tylko odświeżenie jej barwę, ale sposób zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dobór odpowiedniej farby elewacyjnej w dużym stopniu zależy od rodzaju elewacji. Warto poznać podstawowe zasady doboru farb. Elewacje w nowych budynkach zazwyczaj stosowane jest nakładanie tynków cienkowarstwowych np. akrylowe, silikonowe, silikatowe czy mineralne. W takim wypadku wybór farby jest ułatwiony, dobór farby dostosowujemy do rodzaju tynku. Przykładowo: nasza elewacja jest wykonana z tynków silikonowych, więc do malowania elewacji potrzebujemy farby silikonowej. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku odświeżenia elewacji starszego domu. Stare domy zazwyczaj były budowane z tynków cementowych , cementowo- wapiennych czy też wapiennych.

W przypadku dwóch pierwszych rodzajów tynków mamy ułatwione zadanie i możemy użyć dowolnej farby elewacyjnej. W przypadku tynków wapiennych wybór farby ogranicza się do farby wapiennej lub silikatowej. Należy zwrócić uwagę, czy na naszym domu nie ma powłok z farb elewacyjnych, w takim przypadku najbardziej optymalnym wyborem będzie farba silikonowa. Farba silikonowa jest uniwersalna i z powodzeniem można ją nakładać na prawie wszystkie farby elewacyjne, z wyjątkiem farb wapiennych.

W tym dziale  Ogrzewanie podłogowe – komfort, efektywność i zdrowie w jednym

Ciesząca się sporą popularnością akrylowa farba elewacyjna dobrze sprawdza się w przypadku tynków cementowych i cementowo- wapiennych oraz powierzchni wykonanych z betonu. Warto zwrócić uwagę, że farba akrylowa często porasta glonami, choć stosowanie przez producentów odpowiednich nieznacznie zmniejsza takie ryzyko.

Malowanie elewacji- najważniejsze zasady

Po dobraniu odpowiedniej farby elewacyjnej można rozpocząć odświeżanie elewacji naszego domu. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zabezpieczyć teren wokół domu. Termin prac należy wybrać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mamy pewność stabilnej pogody. Nie tylko opady atmosferyczne mogą fatalnie wpłynąć na efekty pracy, ale także zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza. Wybierając datę należy zapoznać się z optymalną temperaturą nakładania farby elewacyjnej, podaną przez producenta.

Ścisłe trzymanie się instrukcji producenta dotyczy również czasu jaki musi minąć pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby. Doświadczeni fachowcy ostrzegają przed pozostawieniem niedomalowanej powierzchni na kolejny dzień, może się okazać różnica w odcieniu będzie bardzo widoczna.

Warto też pamiętać o zasadach prawidłowego przechowywania farb elewacyjnych – powinny być szczelnie zamknięte, w temperaturze zalecanej przez producenta. Dobór odpowiedniej farby elewacyjnej jest niezwykle istotny w odświeżaniu elewacji naszego domu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*