Wybieramy praktyczny i funkcjonalny kinkiet ruchomy

Jasne wnętrze pobudza do działania oraz pozytywnie wpływa na nastrój, nastawienie i emocje mieszkańców. Dlatego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest niezwykle istotne. Warto zadbać nie tylko o centralne źródło światła, ale też inne, mniejsze. Świetnym rozwiązaniem może być ruchomy kinkiet.

Kinkiet to lampa o specyficznej konstrukcji, która umożliwia powieszenie jej na ścianie. Dawniej stosowano kinkiety stojące, ale w latach 80. po wprowadzeniu lamp naftowych modne stały się wiszące. Tego typu oświetlenie doskonale się prezentuje, a także jest niezwykle funkcjonalne i wygodne. Głównym zadaniem kinkietu jest dostarczenie światła w konkretnym miejscu. Jednak jego wybór nie należy do najprostszych. Na co zwracać uwagę podczas zakupu kinkietu?

bimeda eglo

Bimeda Eglo (źródło: swiatloistyl.pl)

Materiał i kolor

Jakość kinkietu odgrywa znaczącą rolę, więc nie warto na nim oszczędzać. Ruchome lampy często przesuwamy i zmieniamy ich pozycję, aby kierować strumień światła na różne części pokoju. Warto więc zdecydować się kinkiet wykonany z porządnego, odpornego na zniszczenia materiału. Najlepiej wybierać modele wykonane z metalu, aluminium lub stali, które są bardzo trwałe, ale też lekkie i łatwo je utrzymać w czystości. Nie warto decydować się na kinkiety wykonane z plastiku, ponieważ mogą łatwo ulec zniszczeniu. Ważny jest też kolor lampy. Najbezpieczniejszym wyborem są uniwersalne barwy, czyli biały, szary lub czarny, ponieważ pasują do różnych aranżacji. Nie trzeba będzie ich wymieniać, nawet gdy w trakcie remontu zupełnie zmienimy wystrój pokoju. Kolor kinkietu można też dopasować do wnętrza. Do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub industrialnym doskonale pasują lampy w mocniejszym lub intensywnym odcieniu. Za to nowoczesne aranżacje doskonale współgrają z pastelami, np. pudrowym różem lub miętą.

W tym dziale  Jak czyścić okna bez pozostawiania smug?

 

Dopasowanie do wnętrza

Istotne jest też, aby kinkiet pasował do pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość klosza. Duże, efektowne kinkiety doskonale sprawdzą się w salonie, za to małe lepiej umieścić w sypialni. Musimy też wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W niewielkim pokoju długie ramię może zwyczajnie przeszkadzać, a wówczas kinkiet stanie się niezbyt funkcjonalny. Natomiast mała lampa może nie spełnić swych funkcji w dużym pomieszczeniu. Nie tylko wygląd kinkietu jest ważny, ale też jego moc, która powinna być dopasowana do wielkości pokoju oraz oświetlanego miejsca. Im większe pomieszczenie, tym światło powinno być mocniejsze, ale nie zawsze. Jeżeli kinkiet służy jedynie jako dekoracja lub zastępuję lampkę nocną, lepiej zdecydować się na słabszą moc. Delikatne, lekko przygaszone światło bardziej sprawdzi się w tej sytuacji.

 

Jak wybrać żarówkę do kinkietu?

Kinkiet idealnie spełni swą rolę, jeśli dobierzemy do niego odpowiednią żarówkę. Na rynku dominują żarówki LED, które są energooszczędne i ekonomiczne. Warto też pamiętać, że światło przez nie emitowane jest przyjemne dla oczu, co sprawia, że nie męczą się one szybko. Dobrym wyborem są też żarówki halogenowe, które posłużą nam bardzo długo i przez cały czas będą działać z tą samą mocą. Idealnie nadają się do oświetlenia punktowego, ponieważ emitują światło o bielszej barwie niż inne urządzenia.