Wybór odpowiedniej farby emaliowanej

emalia antykorozyjna
emalia antykorozyjna

Rdza jest zagrożeniem dla wszystkich metalowych powierzchni. Dawniej potrzebowaliśmy kilku różnych produktów do renowacji elementów, które zaatakowała korozja. Obecnie możemy kupić specjalną emalię antykorozyjną, która pozwoli łatwo i szybko odnowić zniszczony metalowy płot lub meble ogrodowe.


Czym jest korozja metalu? Czy emalia antykorozyjna pomoże?

Korozja metalu to niszczenie metali pod wpływem czynników atmosferycznych, czyli powietrza i wody. Żelazo pokrywa się warstwą rdzy, która tworzy porowatą warstwę, w związku z czym proces rdzewienia postępuje coraz bardziej w głąb metalu. Cynk, cyna i glin utleniają się na powierzchni. Powstaje cienka warstwa tlenku, która chroni przed dalszą korozją.

Temu procesowi podlega także miedź, która w wilgotnym powietrzu pokrywa się zielonym nalotem zasadowego węglanu miedzi, tzw. patyną. Na korozję odporne są metale szlachetne, chrom i nikiel. Chcąc chronić metale przed korozją, musimy pomalować je specjalnym podkładem lub emalią antykorozyjną, pokryć smarem lub warstwą metalu, który jest odporny na korozję.

Jak przeprowadzić renowację? Kiedy nakładać emalię antykorozyjną?

Elementy żeliwne i stalowe trzeba konserwować co 5 lat. Przed nałożeniem emalii antykorozyjnej, powierzchnię przedmiotu trzeba dokładnie wyczyścić, usuwając rdzę, kurz i starą farbę. Robi się to drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym. Po oczyszczeniu nakłada się farbę. Tego typu farba powinna spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim musi izolować materiał od środowiska, które sprzyja jego niszczeniu.

W tym dziale  Rodzaje farb do wnętrz

To jednak nie wszystko. Na rynku dostępne są trzy rodzaje powłok, które wzajemnie uzupełniają się, a dobrej jakości emalia antykorozyjna ma właściwości pozwalające na użycie tylko jednego rodzaju produktu.

Zalety emalii antykorozyjnej

Emalia antykorozyjna pozwala na malowanie bezpośrednio na rdzę i można ją stosować także w przypadku przedmiotów stojących na zewnątrz. Stosuje się ją do malowania przedmiotów stalowych i żeliwnych oraz elementów konstrukcji, bez konieczności wcześniejszego stosowania farb gruntujących i podkładowych. Wystarczy do tego zwykły pędzel czy wałek. Możliwe jest również malowanie techniką natryskową. Dzięki temu nie musimy stosować tradycyjnej, trójwarstwowej metody renowacji (grunt, podkład, emalia).

Mniej skorodowane powierzchnie wystarczy pokryć jedną warstwą emalii antykorozyjnej, ale lepszy efekt uzyskamy pokrywając metal dwu- lub trzykrotnie. Jest to jedna z najszybszych dostępnych metod skutecznego zabezpieczenia metalu przed korozją. Tego typu farba tworzy ciekawy efekt kolorystyczny, a można ją kupić w bogatej gamie barw. Mamy do dyspozycji trzy warianty wyglądu powłoki: połysk, efekt młotkowy oraz metaliczny.

Emalia antykorozyjna to preparat, którym odnowimy zniszczone przedmioty. Pamiętajmy, że farbę na rdzę nakładamy na dokładnie oczyszczoną powierzchnię.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*