Drugie życie drewnianych mebli

 

 

Stare szafy, komody czy krzesła wykonane z drewna świetnie prezentują się w każdym mieszkaniu. Jednak w miarę upływu lat i użytkowania nawet najsolidniejsze drewniane meble niszczeją. Warto jednak zamiast od razu spisywać je na straty, odpowiednio zadbać o ich wygląd i zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Do tego celu przydadzą się farby specjalne, lakiery i bejce.

 

Czy da się zmienić kolor mebli wykonanych z drewna?

 

Niektóre odcienie drewna są ciemne i mogą wizualnie przytłaczać pomieszczenie. Jeśli lokatorom zależy na odświeżeniu i lekkości wystroju, mogą oczywiście pokusić się o zmianę koloru drewnianych mebli. Pomalowanie ich na biało nada im rustykalnego charakteru. Do tego zadania z pomocą przyjdą farby specjalne lub biała bejca. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba wiedzieć, że nie pokryje ona drewnianych powierzchni całkowicie. Z pewnością będą widoczne mniejsze lub większe przetarcia. Odsłonięta również pozostanie faktura drewna czy też jego słoje. To doda jednak meblom dodatkowego uroku.

 

Dobrym pomysłem na ożywienie nieco starych drewnianych mebli jest pokrycie ich emalią akrylową. Nada ona szafie czy krzesłu piękny połysk. Można też zastosować farby specjalne np. farby półmatowe przeznaczone do drewna i bezpośrednio na nie nałożyć jeszcze jedną warstwę lakieru.
W celu odnowienia drewnianych mebli, które będą narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych (np. krzesła i stoły ogrodowe), warto zastosować farby specjalne przeznaczone do stosowania na zewnętrznych powierzchniach. Te preparaty zwykle mają w składzie akryl i są dodatkowo wzmocnione związkami alkidowymi. Cechuje je to, że wydzielają mało intensywny zapach.

W tym dziale  Jak dobrać odżywkę do rodzaju włosów?

 

O czym należy pamiętać odnawiając drewniane meble?

 

Rozpoczynając renowację nie można pominąć fazy usuwania starej warstwy lakieru lub bejcy za pomocą papieru ściernego. Dopiero zdarcie starej powłoki lakierniczej i wyrównanie całości powierzchni sprawi, że nowa warstwa lakieru, która odświeży i zabezpieczy stare meble – prawidłowo zespoli się z drewnem.

 

Wygodnie będzie zaopatrzyć się również w pastę przeznaczoną do usuwania powłok malarskich. Po jej użyciu, usuwa się odchodzącą od drewna emalię za pomocą szpachelki. Pozostałości i nierówne miejsca warto jeszcze na koniec poprawić drobnoziarnistym papierem ściernym. Dopiero w ten sposób przygotowane meble będzie można bez ryzyka pokryć farbą wedle swojego uznania.

Restoration of wooden chairs

Jak jeszcze można polepszyć wygląd starych drewnianych mebli?

 

Oprócz lakierowania, bejcowania czy pokrywania mebli specjalnymi farbami, można jeszcze zaryzykować nałożenie samoprzylepnej kolorowej lub wzorzystej okleiny. Nakłada się ją na odtłuszczone drewno, najczęściej na szafy, ponieważ takie naklejki prezentują się najlepiej na dość dużych i płaskich powierzchniach.

 

Drewniane meble o mniejszych gabarytach można spróbować samodzielnie obić. W tym celu należy wybrać i przyciąć do konkretnego rozmiaru gąbkę oraz materiał tapicerski. Drobnym, ale niezwykle efektownym zabiegiem będzie wymiana uchwytów czy rączek w drzwiach i szufladach.