Podstawowe wyposażenie warsztatu – klej na gorąco

 

 

Każdy amator domowego majsterkowania przykłada dużą wagę do zgromadzonych przez siebie przyrządów mających wspierać jego kreatywne hobby. W nawet niewielkim warsztacie, obok podstawowych narzędzi i urządzeń, powinny znaleźć się też różnego rodzaju materiały o wszechstronny zastosowaniu. Jednym z nich są bardzo wszechstronne kleje termotopliwe, które w sam raz będą nadawać się do wielu codziennych i remontowych prac.

Nie tylko narzędzia

Wiertarka, młotek, piła, zestaw kluczy i śrubokrętów – to tylko te podstawowe elementy wyposażenia małego warsztatu. Obowiązkowo powinny się znaleźć w nim również śrubki, nakrętki i różne inne drobiazgi. Majsterkowicz jednak nie zawsze potrzebuje tylko coś przybić, przykręcić albo przyciąć. Równie ważne jest klejenie, a do tego niezbędny jest doskonałej jakości klej. Najlepiej taki, który będzie się dobrze nakładać, w miarę szybko wyschnie, a przy okazji będzie możliwie najbardziej trwały. O to wcale nie tak łatwo. Chociaż dobre kleje można znaleźć już w wielkich marketach, to jednak większość z nich nie jest tak wszechstronna i wytrzymała jak doskonałej klasy kleje termotopliwe.

W tym dziale  Czy istnieją praktyczne stoliki biurowe ?

Jak działa klej termotopliwy?

Electric hot glue gun on a wood background

Kleje termotopliwe to coś znacznie więcej niż słynny superglue. Jego tajemnica tkwi w składzie chemicznym i specyficznych właściwościach. Kleje termotopliwe  powstają z polimerów syntetycznych. Ich właściwości ujawniają się dopiero przy bardzo wysokich temperaturach przekraczających 100 stopni. Wtedy to konsystencja kleju zmienia się ze stałej na zdecydowanie bardziej lepką, która rewelacyjnie spaja różne materiały. Klejem termotopliwym można przyklejać kable, łączyć ze sobą  elementy z drewna, kartonu a nawet metalu. W każdej z tych ról spisuje się znakomicie, a nawet po wystygnięciu zachowuje swoją elastyczność. Jego zaletą jest nawet kolor. W zależności od tego, jaki rodzaj kleju się wybierze, może być on bezbarwny albo przybierać barwę w odcieniach żółtego czy brązu.

Gdzie ma zastosowanie klej termotopliwy?

Klej termotopliwy działa tylko w wysokich temperaturach. Nie jest jednak prawdą, że jego stosowanie jest niebezpieczne dla niewprawionych osób. Przeciwnie – aplikacja i klejenie nie sprawiają większych problemów. Klej termotopliwy kupuje się w sztyftach, które następnie wkłada się do specjalnych pistoletów przeznaczonych do klejenia. Dzięki temu można kleić nie tylko bezpiecznie, ale i bardzo precyzyjnie. Większość producentów klejów oferuje kleje termotopliwie w opakowaniach, które z powodzeniem będą pasować do każdego pistoletu do kleju.

W tym dziale  Na czym polega impregnacja?

Klej do zadań specjalnych

Najlepsze jakości kleje termotopliwe to niezbędnik w warsztacie, ale z powodzeniem można wykorzystać je też do różnych drobnych prac. Zastosowanie mają chociażby w domu, ale niekoniecznie przy remontach. Kleje termotopliwie doskonale sprawdzają się przy różnych artystycznych pracach. Jeśli więc projektuje się bukiety ze sztucznych kwiatów albo myśli się o dekorowaniu domu czy mieszkania, dobrej jakości bezbarwny klej termotopliwy może okazać się bardzo przydatny.