Jak czyścić okna bez pozostawiania smug?

Środki do czyszczenia okien

Teoretycznie, czyszczenie okien nie jest trudnym zadaniem. Jeśli okna nie są zbyt duże, nie jest też czynnością, która zabierałaby nam zbyt wiele czasu. Niestety, często okazuje się, że efekt końcowy jest wyjątkowo daleki od naszych oczekiwań. Okna są może czystsze niż wcześniej, doskonale widoczne smugi skutecznie odbierają jednak zadowolenie z efektu końcowego. Jeśli zależy nam na tym, aby w przyszłości taki scenariusz nie miał miejsca, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jak myć okna i nie pozostawiać smug.

Kiedy nie myć okien?

Jeszcze zanim zastanowimy się nad tym, jakie czyszczenie okien będzie tym najbardziej skutecznym, musimy odpowiedzieć sobie na nieco inne pytanie. Dotyczy ono tego, kiedy lepiej nie myć okien, jeśli zależy nam na satysfakcjonującym efekcie końcowym. Okazuje się, że duże znaczenie mają nie tylko nasze przygotowania do mycia, ale i warunki atmosferyczne, jakie w danym momencie panują na zewnątrz. Nie zaleca się choćby mycia okien w słoneczny dzień zwłaszcza, jeśli temperatura powietrza jest wyjątkowo wysoka. Promienie słoneczne przyspieszają proces parowania wody, a tym samym pojawiają się nie tylko smugi, ale i nieestetyczne zacieki. Co ciekawe, czystym oknom nie sprzyja również mróz. Im jest większy, tym większe jest ryzyko tego, że cząsteczki wody będą zamarzać na szybkie. Takie zjawisko nie tylko utrudnia samo mycie, ale również wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szyb. Jeśli więc chcemy, aby nasze wysiłki przyniosły możliwie jak najlepsze rezultaty, postawmy na słoneczny, ale dość chłodny dzień. Postarajmy się też umyć okna rano, a więc wtedy, gdy promienie słoneczne nie są aż tak intensywne.

W tym dziale  Zalety tynku akrylowego

Na kłopoty – mikrofibra

Bez względu na to, czy cenimy sobie dedykowane środki do czyszczenia okien, czy tak zwane domowe sposoby, przed myciem zaopatrzmy się również w odpowiednie rozwiązania do pucowania powierzchni szyb. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu ręczniki papierowe. Choć jednak dość dobrze chłoną one wodę, zwykle pozostawiają nieestetyczne smugi. Chcąc rozwiązać problem ich powstawania warto zamienić więc papierowy ręcznik na ściereczki z mikrofibry. Producenci, którzy nazywają je często magicznymi ściereczkami, wcale nie przesadzają z reklamą. Miękka tkanina poliestrowa charakteryzuje się tym, że składa się z wyjątkowo cienkich włókien. To właśnie dlatego nie tylko doskonale chłonie wodę, ale i jest wyjątkowo skuteczna, gdy należy zebrać bród z szyb. Co ważne, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy używać detergentów podczas czyszczenia okien, zastosowanie mikrofibry umożliwia nam to.

Okna z połyskiem

Jeśli liczymy na okna nie tylko wolne od smug, ale również cieszące oczy połyskiem, możemy przetestować mycie ich gliceryną. Ten łatwo dostępny środek wystarczy rozcieńczyć w wodzie. Co ważne, już jego niewielka ilość okaże się wystarczająca, aby cieszyć się satysfakcjonującym efektem końcowym. Plusem gliceryny jest tworzenie na szybkach filtru o ochronnym działaniu, dzięki któremu nie osadza się na nich nie tylko woda, ale także kurz.

W tym dziale  Jak pomalować biuro, by robiło wrażenie?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*