Jak oświetlić dom według zasad feng shui?

oswietlenie mieszkania zgodnie z feng shui

Światło jest nieodłącznym elementem życia. Można powiedzieć nawet, że jest codziennym powodem do uśmiechu. Światło to idealny stymulator energii – szczególnie w domu, dlatego bardzo ważna jest jego obecność. Bardzo ważna jest kolorystyka oraz wystrój danego wnętrza, która bezpośrednio wpływa na klimat tam panujący. Zasady feng shui są już znane na całym świecie. Ta chińska filozofia dotycząca planowania przestrzeni jest bardzo popularna. Wierzy się, że dobór odpowiednich elementów i ich rozmieszczenie pozwala bardziej się skupić i pracować na większych obrotach…

Jaką rolę pełni światło w Feng Shui?

W praktyce Feng Shui bardzo ważną rolę odgrywają źródła światła – szczególnie te o ciepłych barwach. Dają one lekko żółte światło, które powoduje, że wygląda się atrakcyjniej. Szczególnie poleca się urządzenia, które posiadają regulację natężenia oświetlenia. W ten sposób można kontrolować jasność pomieszczenia i w każdej chwili przyczynić się do zmiany nastroju i stworzenia miłej, romantycznej atmosfery. Zamontowane ściemniacze dodatkowo umożliwiają oszczędzanie energii, dlatego tym bardziej zasługują na uznanie.

W tym dziale  Gdzie stosować żywe kolory?

Jak oświetlić sypialnię?

Sypialnia jest miejscem odpoczynku. To właśnie w tym pomieszczeniu zbiera się siły i relaksuje po ciężkim dniu w pracy. Sypialnia powinna był przytulna, wyposażona w ciepłe, przyjemne światło. Przykładem nowatorskich lamp, które ‘godzą się’ z zasadami Deng Shiu są lampy nowodvorski eye. Proste w swojej formie, jednak pomimo tego zachwycają. Występują w różnych formach i zapewniają świetne źródło światła.

Nowodvorski Eye

Nowodvorski Eye (źródło: swiatloistyl.pl)

Jak oświetlić dom kierując się zasadami Feng Shui?

Najlepiej postawić na ilość i zastosować kilka różnych punktów świetlnych. Nie trzeba ograniczać się do jednego źródła światła – wręcz przeciwnie! W tym wypadku więcej znaczy lepiej! Większa liczba opraw oświetleniowych sprawi, że cienie oświetlanych przedmiotów nie będą widoczne. Dodatkowo, zmniejszone zostaną kontrasty, co korzystnie wpłynie na finalny odbiór pomieszczenia. Liczne lampy sprawią, że pokój będzie ‘tętnił życiem’. Takie zabawy światłem warto zastosować szczególnie w pokoju dziennym, który tak naprawdę pełni wiele funkcji. Można zdecydować się na lampy nowodvorski eye wybierając ich różne modele. Salon zazwyczaj stanowi dość duży element otwartej strefy dziennej, która może przytłaczać, gdy zapadnie zmrok. Dużo sztucznego światła sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.

W tym dziale  Higiena w miejscu pracy: jak zmotywować pracowników do dbania o czystość?

5 żywiołów, czyli Feng Shui

Zasada Feng Shui zazwyczaj kojarzona jest z zasadą pięciu żywiołów. Wiatr, woda, drzewo, ogień i metal to elementy przewodnie, które powinny dominować w poszczególnych pomieszczeniach. Lampy, powinny być wykonane z wcześniej wymienionych ‘tworzyw’. Klosze mogą być zrobione z papieru, wikliny czy drewna – takie elementy będą łagodzić energię. Wszelkie metalowe elementy przyczynią się do pobudzania domowników do działania, dlatego warto je umieścić na przykład w kuchni. Podczas planowania oświetlenia warto kierować się własnymi przekonaniami ale też zdrowym rozsądkiem. Odpowiednie rozmieszczenie świateł będzie gwarancją bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, dlatego warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi.