Klimatyzatory kanałowe, czym są?

Pomieszczenia zamknięte wiążą się z tym, że nie zawsze można się w nich cieszyć ze świeżego oraz czystego powietrza ze względu na brak odpowiedniej wentylacji. Okazuje się, że bardzo praktycznymi i przydatnymi elementami wyposażenia są klimatyzatory, które chłodzą i oczyszczają powietrze oraz nadają mu odpowiednich właściwości zapewniając bardzo komfortowe warunki pracy oraz życia. Jednymi z bardziej popularnych typów takich urządzeń są klimatyzatory kanałowe.

Podstawowe cechy klimatyzatorów kanałowych

Urządzenia, takie jak klimatyzatory kanałowe to tak zwane wyposażenie typu „split” obejmujące jednostkę zewnętrzną oraz jednostki wewnętrzne, które odprowadzają z jednostki centralnej. To właśnie z niej wychodzą kanały, które odróżniają takie klimatyzatory od standardowych urządzeń klimatyzacyjnych. Kanały stosowane w takich rozwiązaniach pozwalają na dostarczanie powietrza do kilku miejsc. Dzięki systemom automatycznego sterowania takim urządzeniem można w skuteczny i wydajny sposób wyciągać średnią temperaturę z konkretnych pomieszczeń oraz ustawić wymaganą temperaturę nawiewu. Oznacza to, że nie ma konieczności indywidualnego sterowania klimatyzacją, a to z kolei sprawia, że klimatyzatory kanałowe są bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem.

Najważniejszym atutem klimatyzatorów typu kanałowego jest bardzo dokładne i równomierne rozprowadzanie powietrza. Warto też wspomnieć o tym, że klimatyzatory kanałowe prezentują się bardzo estetycznie i mogą być montowane na przykład w suficie podwieszonym. Przepływ powietrza ma miejsce w specjalnych kanałach wentylacyjnych zakończonych kratką nawiewną. Dzięki właściwemu stosowaniu takich klimatyzatorów można zapewnić w pomieszczeniu czyste i świeże powietrze.

W tym dziale  Jak oświetlić dom według zasad feng shui?

Stosowanie klimatyzatorów kanałowych

Klimatyzatory kanałowe mogą być stosowane w nieużytkowych poddaszach, sufitach podwieszanych lub przestrzeniach do zabudowy, w których istnieje możliwość schowania jednostki centralnej. Rozwiązanie takie sprawi, że widoczne będą tylko kratki nawiewne, które są montowane w sufitach lub na ścianach. Warto też zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej średnicy rur i kratek nawiewnych, ponieważ w ten sposób można ograniczyć do minimum głośność takiego urządzenia.

Jednym z najbardziej powszechnych przykładów stosowania klimatyzatorów kanałowych jest ich użytkowanie w salonach i pomieszczeniach posiadających dużą powierzchnię wymagającą schłodzenia. Generalnie alternatywą dla tego systemu jest stosowanie pojedynczych urządzeń klimatyzacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach co jest kosztowne i mniej praktyczne, ale zapewnia swobodną regulację temperatury w każdym wnętrzu, natomiast większe urządzenia, takie jak klimatyzatory kanałowe są bardziej praktyczne, ale w każdym pomieszczeniu będzie panowała taka sama temperatura co również nie jest problematyczne, a nawet może być korzystne (brak szoku temperaturowego i ryzyka przeziębienia się).

Warto też pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy. W przypadku większych pomieszczeń, które mają być chłodzone, ale również ogrzewane, potrzebne są urządzenia o większej mocy.