Poradnik dla alergików – jak utrzymać dom bez alergenów?

Przedpokój z drewnianymi schodami i podłogą

Nie ma możliwości mówienia o komfortowym przebywaniu w domowym zaciszu, jeśli jest w nim mnóstwo alergenów. Można być uczulonym na niemalże wszystko, a towarzyszy temu szereg uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto wobec tego postarać się o to, aby nie było wokół czynników alergizujących. Zadbać powinno się przede wszystkim o regularne i właściwe sprzątanie oraz optymalną wentylację, usunięcie z otoczenia problematycznych materiałów wykończeniowych.

O czym pamiętać w przypadku domu z alergikiem?

W przypadku domu alergika kluczowe staje się zachowanie wysokiej higieny życia, dlatego warto od razu pomyśleć o stworzeniu przestrzeni łatwej do sprzątania. Istotne jest, jak wykończyć ściany i podłogi, czyli przy użyciu bezpiecznych i zdrowych materiałów. Warto zadbać o to, aby ściany były wygładzone, bo w chropowatościach zbierają się zanieczyszczenia, rozmaite drobnoustroje. Równe powierzchnie są także łatwiejsze do mycia, lepiej unikać tapet, z wyjątkiem modeli zmywalnych. Nie sprawdzą się żadne tynki strukturalne, bo w powstałych szczelinach zbiera się kurz, uciążliwy dla alergików.

Warto również mieć na uwadze, czy dana farba jest przyjazna alergikom, bez rozpuszczalników i innych substancji powodujących nasilenie reakcji uczuleniowej. Podłoga również ma być łatwa do sprzątania, o gładkiej powierzchni, jednolitej. Rewelacyjne będzie drewniane wykończenie, można zdecydować się na parkiet, panele podłogowe, płytki ceramiczne bezfugowe. Przy drewnianej podłodze istotne jest to, aby nie stosować lakieru do konserwowania, zdecydowanie lepsze staje się woskowanie, olejowanie. Pożegnać powinno się z dywanami i wykładzinami, które stanowią idealne miejsce dla rozmaitych alergenów.

Co ma znaczenie w domu alergika?

W przypadku domu alergika znaczenie ma nawet wybór odpowiednich mebli, najlepiej postawić na prostotę i minimalizm. Nie nadają się obiekty bogato zdobione, z rozmaitymi rzeźbieniami, o skomplikowanej budowie. Zakamarki to idealne miejsce na sporą ilość brudu, trudnego do usunięcia. Meble bez odkrytych wnętrz i półek są dobrym wyborem, z wygładzoną powierzchnią, najlepiej bez klasycznych uchwytów. Godne polecenia są meble drewniane, szczególnie z litego drewna lub z laminatem. Zestaw wypoczynkowy ma być wykończony materiałami łatwymi w czyszczeniu, przykładowo z bawełny, skóry. Lepiej zrezygnować z obicia welurowego.

Odpowiednie będą kanapy, sofy i fotele ze zdejmowanymi pokrowcami, które można z łatwością wyprać w pralce. Do czyszczenia zaleca się używać bezpiecznych i antyalergicznych środków piorących. W celu zaopatrzenia się w profesjonalną chemię warto odwiedzić sklep internetowy e higiena. Można liczyć na przystępne ceny, bogaty i zróżnicowany asortyment oraz na szybką wysyłkę i wiele metod płatności. Kolejną kwestią jest to, aby nie przesadzać z dekoracjami, bo małe bibeloty tylko przeszkadzają, osadza się na nich kurz, trudno utrzymać je w czystości. Lepiej ograniczyć się tylko do funkcjonalnych dodatków, na których będzie jak najmniej detali, trudnych do wyczyszczenia.

W tym dziale  Optymalizacja powierzchni biurowych

Leave a comment

Your email address will not be published.


*