Rodzaje farb do wnętrz

rodzaje farb

Rodzaje farb do wnętrz

Własne cztery kąty to miejsce szczególne. To azyl, miejsce wypoczynku, w którym spędza się najczęściej wolny czas. By jednak czuć się w domu naprawdę dobrze, trzeba zadbać też o estetyczne i schludne wnętrza. Porządek to nie wszystko. Liczą się też aranżacje. Od czego jednak zacząć?

Jakie są podstawowe rodzaje farb?

Podstawa to oczywiście ściany, okna, podłogi i sufity. To od nich warto zacząć wszystkie prace remontowe. Zadbane podłogi mogą znacznie podrasować wnętrze, a piękne drewniane okna dodać mu klasy. Ale i tak za pierwsze wrażenie niemal zawsze odpowiedzialne są ściany. Powinny mieć ładny kolor, a farby, którymi się je pomaluje, muszą być odpowiednio trwałe, by nawet po latach, wnętrza prezentowały się naprawdę dobrze.

W marketach budowlanych można znaleźć mnóstwo farb przeznaczonych do użytku wewnątrz budynków. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu planuje się malować ściany, warto wybrać odpowiedni do tego rodzaj farby.rodzaje farb

W jadalniach, salonach i wreszcie sypialniach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się najbardziej popularne farby emulsyjne. W tym przypadku zdecydowanie najważniejszy jest kolor. Jednak w kuchniach, łazienkach, przedpokojach, a nawet pokojach dziecięcych, dobrze jest zainwestować w znacznie trwalsze farby lateksowe, które poradzą sobie nawet z zabrudzeniami.

W tym dziale  Dlaczego warto stawiać na beton w workach?

Farba emulsyjna czy lateksowa?

Zarówno farby lateksowe, jak i emulsyjne można rozcieńczać w wodzie. Farby lateksowe mają jednak w swoim składzie znacznie więcej spoiwa. Dzięki temu są bardziej odporne na szorowanie, radzą sobie nawet z wilgocią. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie ich w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, gdzie ruch jest duży i tak łatwo o zabrudzenia. Farby lateksowe są w dodatku paroprzepuszczalne i zapobiegają zalęganiu się grzybów. Zakup farby lateksowej to więc bardzo dobry wybór na lata.

Na co warto zwracać uwagę podczas kupna farby?

Kiedy idzie się do sklepu, warto pamiętać, że zwrócić trzeba uwagę nie tylko na rodzaj farby i kolory. Ważne są też inne parametry. Wielu producentów wprowadza do swojej oferty bardziej ekologiczne farby, które bez trudu tolerują nawet alergicy. Właśnie takie farby zaleca się też stosować w pokojach dziecięcych.

Niezmiernie ważne są też informacje dotyczące wydajności farby. Tu warto przeliczyć nie tylko, na jaką powierzchnię wystarczy farba, ale i ile razy trzeba malować ściany, by uzyskać optymalny efekt. Czasami te najtańsze farby wcale nie są najlepszym wyborem.

Kiedy liczy się ciekawy efekt

Warto też wiedzieć, że w sklepach można znaleźć farby do zadań specjalnych. Jednolite ściany w pięknym kolorze nie zawsze są idealne. We wnętrzach industrialnych zdecydowanie lepiej sprawdzają się farby strukturalne, które kryją nierówności. Hitem są też farby, które zapewniają efekt mozaiki lub gwarantują lekki połysk. Jeśli ma się ciekawy pomysł na wnętrza, to takie nietypowe farby mogą zapewnić bardzo oryginalny efekt wykończeniowy. Gdy jednak planuje się eksperymenty, dobrze jest wszystko starannie przemyśleć i mierzyć siły i umiejętności na zamiary, żeby efekt był naprawdę zadowalający.