Bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia farby do ścian

farby

Remont i malowanie ścian to czas szczególnie uciążliwy dla osób z alergiami. Nawet po zakończeniu prac, efekty szkodliwych substancji chemicznych jeszcze długo stanowią zagrożenie. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne farby dla alergików. Przedstawiamy szereg korzyści płynących ze stosowania tych środków.

Zalety stosowania bezpiecznych farb do ścian

Farby dla alergików są bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, a ich zalety mogą odkryć nawet osoby nie dotknięte alergią. Są one przede wszystkim trwałe. Materiały z których się składają to często żywice, cechujące się wyjątkową wytrzymałością. Dodatkowo, farby te szybko wysychają, nie wydzielając w trakcie szkodliwych oparów.

Stosowanie bezpiecznych dla zdrowia farb do ścian to żadne ograniczenie, a może przynieść ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Produkty te dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc o znalezienie wymarzonego odcienia. Poprawią jakość życia i samopoczucie każdego mieszkańca domu, nie tylko alergika.

Bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia farby do ścian

Do najbezpieczniejszych farb zalicza się farby wodorozcieńczalne, do rozcieńczania których stosuje się wodę. Ich najpopularniejszym przedstawicielem są farby akrylowe, w których składzie znajduje się żywica akrylowa. Farby te cechują się przepuszczalnością wilgoci, dlatego sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia.

W tym dziale  Najczęściej popełniane błędy na budowie – elewacja

Kolejnym rodzajem bezpiecznych dla zdrowia farb do ścian są farby winylowe o ekspresowym czasie wysychania (nawet do 2 godzin!). Ten rodzaj farby nie przepuszcza wilgoci, więc będzie nadawać się do pokoju dziennego lub salonu. Negatywną stroną farby jest łatwe brudzenie.

Farby lateksowe to kolejna z nieszkodliwych alternatyw. Ich zaletą jest pokrycie ściany jednolitą i śliską powierzchnią, odporną na zabrudzenia i łatwą w czyszczeniu. Farba ta nie przepuszcza wody, dzięki czemu zabezpiecza powierzchnię przed rozwojem niebezpiecznej pleśni.

Interesującą nowością na rynku są farby fotokatalityczne, których składnikiem jest dwutlenek tytanu. Farba ta posiada właściwości usuwania zanieczyszczeń takich jak np. dym papierosowy i przekształcania ich w nieszkodliwe azotany i węglany. Dzięki temu jest to nieszkodliwa dla zdrowia farba do ścian, która samodzielnie czyści swoją powierzchnię i powietrze w pomieszczeniu.

Nieszkodliwe farby do ścian – co należy wiedzieć?

Poszukując nieszkodliwych dla zdrowia farb do ścian, należy zwracać uwagę na te posiadające atest hipoalergiczny. Oznaczone są symbolem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub niebieskim aniołem. Atest to gwarancja, że produkt nie zawiera niebezpiecznych substancji i nie jest szkodliwy.

Należy stanowczo unikać farb rozpuszczalnikowych i tynków strukturalnych. Farby rozpuszczalnikowe posiadają wiele niebezpiecznych substancji drażniących, których opary utrzymują się na długo po wyschnięciu środka. Natomiast tynki strukturalne pokrywają ścianę nierówną powłoką, na której łatwo gromadzi się alergenny kurz i pył.

W tym dziale  Czym charakteryzuje się gniazdo elektryczne podwójne?

Bezpieczne i nieszkodliwe farby do ścian są nie tylko wytrzymałe jak zwyczajne farby, ale równocześnie łatwe w czyszczeniu. Przeciwdziałają gromadzeniu się kurzu, chronią przed wilgocią, a niektóre nawet pomagają w oczyszczaniu powietrza. Farby te to inwestycja w zdrowie naszej rodziny.