Czym wykończyć elewację w domu?

malowanie elewacji

O pięknie domu świadczy nie tylko wystrój jego wnętrz, ale również atrakcyjny wygląd elewacji. W związku z tym konieczny jest wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego. Bardzo często wybierane są tynki zewnętrzne różnego typu. Oczywiście dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych zależy nie tylko od ogólnej stylizacji zewnętrznej, ale również od budowy zewnętrznych ścian z jedną, dwiema lub trzema warstwami.

Atrakcyjne i trwałe tynki zewnętrzne

W przypadku tradycyjnych ścian zewnętrznych, których budowa jest oparta o jedną warstwę, można zastosować tradycyjny tynk gładki, którego powierzchnię można pomalować lub zastosować na niej tynki zewnętrzne charakteryzujące się cienką warstwą. Wielu ludzi stosuje ściany dwuwarstwowe, które są ocieplane styropianem, wełną czy też XPS. Na takich powierzchniach również nakładane są tynki cienkowarstwowe i w rzadkich przypadkach z okładziny ceramicznej. Na ścianach trójwarstwowych wykorzystywane są mury osłonowe z cegły klinkierowej oraz elementów wapiennych i piaskowych (czyli silikatowych).

Tynki w wersji tradycyjnejwykończenie elewacji

Tradycyjne tynki zewnętrzne obejmujące grube warstwy gładkich tynków cementowych czy też cementowo-wapiennych nie są obecnie stosowane zbyt często. Jest to związane z tym, że w większości budynków mieszkalnych stosuje się dzisiaj dwuwarstwowe ściany posiadające specjalne warstwy ociepleń. Tynki tradycyjne są więc stosowane na ścianach jednowarstwowych, najczęściej na budynkach gospodarczych oraz garażach, które nie są ogrzewane. Standardowo, taki tynk zaciera się na gładko w kategorii III, ale istnieje możliwość poprawienia tej kategorii dzięki właściwym metodom obróbki powierzchni. Po okresie sezonowania, powierzchnia takich tynków może być pokryta farbami fasadowymi, płytkami ceramicznymi czy też klinkierowymi.

W tym dziale  Higiena w miejscu pracy: jak zmotywować pracowników do dbania o czystość?

Tynki o cienkiej warstwie

Aktualnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są tynki zewnętrzne cienkowarstwowe, które są dostępne jako sucha mieszanka do wymieszania z wodą lub gotowa masa w formie gęstej pasty. Różnią się one rodzajem spoiwa, więc należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego gatunku do odpowiedniego pokrycia ściany zewnętrznej. Suche mieszanki mineralne są produkowane z wapna i białego cementu i można je malować tylko na barwy pastelowe. Jeśli chodzi o tynki depresyjne (o konsystencji pasty), to posiadają one znacznie lepsze możliwości barwienia. Do tej grupy zalicza się tynki zewnętrzne akrylowe, silikatowe, silikonowe oraz hybrydowe, które stanowią mieszankę różnych spoiw.

W Polsce działa wiele sklepów posiadających w swoich ofertach tynki dostępne w kilkuset różnych kolorach o zróżnicowanych odcieniach czy też stopniach nasycenia. Oferowane są więc barwy pastelowe oraz charakteryzujące się dużym nasyceniem. Dzięki barwieniu tynków w masie można uniknąć sytuacji, w której ściana będzie wyglądać nieestetycznie po odpryśnięciu farby, ponieważ w tym przypadku jest to niemożliwe, gdyż w przypadku uszkodzenia i zarysowania powierzchni, kolor nie ulegnie zmianie i szkoda nie będzie widoczna.