Efekty dekoracyjne – odczaruj swoje wnętrze

Ściany przestały być tylko nudnym tłem, które staje się ładne dzięki zawieszonym obrazom czy plakatom. Kiedyś po prostu nie wiedzieliśmy, jak je ozdobić i nie mieliśmy dostępu do różnych materiałów. Dziś mamy tak wiele możliwości, ze aż się prosi, by wykorzystać niezwykłe efekty dekoracyjne, jakie oferują farby.

Jak pięknie udekorować ściany?

Swego czasu na zazwyczaj krzywe ściany zakładano warstwy kryjącej raufazy, którą malowano na różne kolory. Specyficzna tapeta nazywana barankiem przykrywała wszystkie nierówności, a remont często polegał na malowaniu powierzchni innym kolorem farby. Nikt nie myślał o tym, by ściany wyrównywać i gładzić, a szczytem nowoczesnego designu była nędzna imitacja kamienia, która raczej szpeciła wnętrze niż je zdobiła. Teraz możemy wykorzystać tak wiele efektów dekoracyjnych, że ściany nie muszą być gładkie i nudne. Można je po prostu pomalować na ciekawy kolor, który będzie świetnym tłem dla ulubionej grafiki czy pięknego obrazu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie specjalnej techniki malarskiej. Mokrą farbę można delikatnie przetrzeć gąbką, co da nam efekt postarzenia ściany. Ładnie wyglądają także wszelkie cieniowania. Jeśli mamy talent plastyczny, możemy pokusić się o wykonanie rysunku. W sklepach znajdziemy także szablony, które trzeba przyłożyć do ściany, a następnie odrysować wzór. Ciekawe efekty dekoracyjne daje także wykorzystanie pięknej fototapety. Dodatkowo, przy pomocy zdjęcia można uzyskać wrażenie perspektywy, co optycznie powiększy wnętrze.

W tym dziale  Zainwestuj w tynki elewacyjne

Błyszczące efekty dekoracyjne

Coraz modniejsze są farby z połyskiem, które dobrze komponują się z różnymi stylami w aranżacji wnętrz. Farba z brokatem daje tak spektakularne efekty dekoracyjne, że nie trzeba zbyt wielu dodatkowych dekoracji. Jeśli pokój jest nasłoneczniony, farba będzie wspaniale lśnić, a dodatki
w kolorze złota lub srebra zmienią pomieszczenie w ekskluzywny salon. Wystarczy pomalować taką farbą jedną ścianę. Kolor drobinek farby (czyli zanurzonego w niej brokatu) dobierzmy do wystroju wnętrza i tła. Do ciepłych odcieni farb pasują brokaty złote lub miedziane, a do zimnych brokat srebrny. Farby z połyskiem to jeden z najtańszych sposobów udekorowania ścian. Jest także mało kłopotliwy, gdyż efekty dekoracyjne uzyskamy także nakładając na kolorową ścianę transparentną farbę z brokatem.

Efekty dekoracyjne a farba strukturalna

Ciekawe efekty dekoracyjne daje farba strukturalna. Na gładką powierzchnię ściany trzeba nałożyć masę szpachlową, tynki dekoracyjne, mieszanki wapienne lub farby strukturalne, a następnie stworzyć wzór. Gęsta konsystencja farb strukturalnych pozwala na stworzenie imitacji wielu materiałów wykończeniowych, na przykład betonu, metalu, kamieni czy materiałów, jak len czy aksamit.

W Internecie jest wiele inspirujących zdjęć pięknie ozdobionych ścian. Stworzenie ciekawych efektów dekoracyjnych nie jest trudne, a przy odrobinie wysiłku powstanie niepowtarzalne wnętrze.