Jak szybko naprawić zepsute elementy?

Wszyscy znają to miłe uczucie, kiedy wchodzi się w posiadanie zupełnie nowego przedmiotu. Niestety – równie dobrze zna się złość towarzyszącą pierwszej awarii, a nawet zepsuciu. Dzięki współczesnej technice, ale również sposobom prosto z babcinej szafy, można w łatwy sposób usunąć przykre skutki wad wielu przedmiotów.

Przede wszystkim – należy zachować spokój. Choć ciężko to sobie wyobrazić w sytuacji, gdy niemal nowy przedmiot odmawia posłuszeństwa lub ulega zniszczeniu, to jednak opanowaniem można zdziałać zdecydowanie więcej, niż uporczywymi próbami albo nawet rozwiązaniami siłowymi.

Zamki błyskawiczne

W dzisiejszym kształcie są obecne na rynku od 1913 roku i początkowo (jak większość wynalazków) służyły wojsku. Od tamtego czasu w ich konstrukcji zmieniło się niewiele, dlatego przy awarii najlepsze będą klasyczne rozwiązania. Zacinanie się bądź rozchodzenie zamka to najczęściej skutek tego samego problemu – nadmiernego tarcia między ząbkami a suwakiem. Jeśli wymiana nie wchodzi w grę, efekt ten może zostać zniwelowany przy użyciu ołówka, oliwki, wazeliny, świecy lub mydła. Pokrycie wierzchu ząbków cienką warstwą tych produktów pomoże suwakowi bezproblemowo wykonać jego zadanie.

W tym dziale  Kiedy sztućce zawitały do Polski?

Jeśli rozwiązanie to nie przynosi skutku, problemem może być uszkodzony ząbek zamka lub wada suwaka. W tym pierwszym wypadku wystarczy wyprostować skrzywiony element cienkimi kombinerkami (czy choćby pęsetą), a problem zostanie rozwiązany. Tymczasem wadliwy suwak wystarczy zastąpić nowym, bez konieczności wymiany całego zapięcia.

Zamoczony telefon

Smartphone in water

Telefon komórkowy stał się nieodłącznym elementem życia codziennego do tego stopnia, że bywa towarzyszem wszelkich codziennych czynności. W tym porannej toalety, wieczornej kąpieli, a nawet mycia naczyń. Podczas takich zadań nietrudno o problem, dlatego warto znać sposób na szybkie i skuteczne wysuszenie telefonu. Uszkodzony smartfon jak najszybciej po zetknięciu z wodą należy włożyć do opakowania pełnego ryżu (sypkiego, nie podzielonego na woreczki).

Ważna informacja: jest to rozwiązanie tymczasowe, służące jedynie do zminimalizowania negatywnych skutków upadku mogących nastąpić w czasie dowozu aparatu do serwisu. Pod żadnym pozorem nie należy też suszyć go na własną rękę z użyciem np. suszarki, mikrofalówki, czy światła słonecznego. Prowadzi to nie tylko do całkowitego i nieodwracalnego uszkodzenia procesora, ale również stwarza niebezpieczeństwo dla użytkownika.

Szkło, porcelana, ceramika

Delikatne elementy, wykonane z mogących ulec stłuczeniu materiałów, zgodnie z Prawem Murphy’ego – na pewno ulegną stłuczeniu. Dlatego wato już wcześniej zabezpieczyć się na ten wypadek, zaopatrując się w odpowiednie akcesoria. Jednym z nich będzie oczywiście klasyczny, dostępny w każdym kiosku klej błyskawiczny. Niestety – to tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ z czasem spoina twardnieje i kruszy się. Dlatego bezpieczniej będzie wybrać pistolet do klejenia na gorąco z cienką końcówką. Pozwoli to na wykonanie precyzyjnej i solidnej naprawy, dzięki której szkło, porcelana i ceramika posłużą nam jeszcze przez lata.