Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

zabawki dzieci

Narodziny dziecka to ważne wydarzenie, które niektórzy nazywają rewolucją. Noworodek leży, ale starszy maluch zaczyna się przemieszczać, co dla rodziców oznacza czas wzmożonej uwagi. Ponadto, mieszkanie czy dom trzeba zabezpieczyć, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Potrzebne będą zabezpieczenia do kontaktów, rantów mebli okien oraz barierki ochronne, które uchronią przed upadkiem ze schodów.

Dlaczego trzeba instalować barierki ochronne?

Kiedy maluch zaczyna się samodzielnie poruszać, dom staje się dla niego fascynującą krainą wymagającą poznania. Podczas takich odkrywczych wypraw dziecko może się o coś uderzyć lub przypadkiem zjeść coś, co było w szafie, a może być trujące. Bardzo niebezpieczne są także schody, z których maluch może spaść. Rolą rodzica jest więc urządzenie domu tak, by pociecha mogła bezpiecznie zwiedzać wszystkie kąty lub by nie zawędrowała tam, gdzie może czyhać niebezpieczeństwo. Spójrzmy na świat oczami dziecka i dostrzeżmy ostre kanty czy kuszące kable, które czają się również w sypialni. By chronić malucha, zainstalujmy zabezpieczenia i barierki ochronne.

W tym dziale  Jakie artykuły przydadzą się dziecku w szkole?

Jak zabezpieczyć dziecko przed domowymi wypadkami? Barierki ochronne i inne gadżety

Każdy z domowych mebli ma ostre krawędzie, które trzeba zabezpieczyć przed dzieckiem. Kupmy specjalne gumowe nakładki na krawędzie w formie kul czy imitacji psich łepek. Nawet jeśli dziecko się o nie uderzy, nie zrobi sobie krzywdy. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu kabli. Na powierzchnię mebla nakleja się małą blokadę, która zabezpiecza kable. Mało stabilne meble przymocujmy do ściany. Nie zapomnijmy także o osłonkach do gniazdek elektrycznych. Dzieci lubią bowiem zaglądać do gniazdek, co może skończyć się tragicznie. Zaślepki wkłada się o gniazdek, a do ich wyjęcia potrzebny jest specjalny kluczyk. Zabezpieczają gniazdka elektryczne przed włożeniem palca lub przedmiotów i pasują do kontaktów z uziemieniem oraz tych bez uziemienia. Zabezpieczmy także wszystkie wystające elementy, np. frędzle od zasłony. Jednym z zabezpieczeń są barierki ochronne, które są niezbędne, jeśli w domu są schody, szczególnie jeśli są wysokie, a dziecko właśnie zaczyna swoją przygodę z raczkowaniem lub chodzeniem. Barierki ochronne przydadzą się także w drzwiach do kuchni czy innych pomieszczeń, do których maluch nie powinien wchodzić.

Jak wybrać barierki ochronne?

Barierki ochronne dla dzieci na drzwi i schody trzeba stabilnie przymocować do framugi lub ścian, by nie przewróciły się pod ciężarem napierającego malucha. Istnieją różne możliwości: niektóre rodzaje barierek ochronnych można przykręcić i to jest najsolidniejszy sposób mocowania. Istnieją także barierki otwierane lub mocowane na stałe. Te mocowane na stałe nie są zbyt wygodne dla rodziców, którzy muszą je omijać. Lepszym i częściej stosowanym rozwiązaniem są barierki otwierane. Wybierzmy solidne barierki ochronne wykonane z drewna, płyty wiórowej, płyty pilśniowej lub pleksiglasu. Zwróćmy uwagę także na to, by powierzchnia barierki nie dawała oparcia dla małych stópek.

W tym dziale  Naklejki na ścianę do pokoju dla dzieci

Bezpieczny dom dla dziecka to nie tylko barierki ochronne, zaślepki na gniazdka czy nakładki na ostre krawędzie mebli. Nic nie zastąpi czujnego oka rodziców podczas odkrywania mieszkania przez malucha.