Zalety tynku akrylowego

nakładanie tynku

Remont lub budowa domu wiążą się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór typu tynku elewacyjnego. W sklepach znajdziemy cienkowarstwowy tynk akrylowy, a także tynki silikatowo-silikonowe i mozaikowe, które pozwalają na uzyskanie pięknego wyglądu domu na tradycyjnych tynkach podkładowych i bezspoinowych systemach izolacji cieplnej.

Właściwości tynku akrylowego

Tynk akrylowy to najczęściej wybierany cienkowarstwowy tynk, który kupimy pod postacią gotowej masy. Wykonamy nim ozdobne, zewnętrzne wyprawy tynkarskie. Znajduje zastosowanie także jako warstwa ochronno-dekoracyjna w systemach ociepleń budynków na bazie styropianu. Spoiwem w tynku akrylowym jest żywica akrylowa, a w jego skład wchodzą także fakturujące tworzywa nadające określoną strukturę. Tynki tego typu są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają również dobrą przyczepność do podłoża i hydrofobowość, czyli małą nasiąkliwość. Wzbogacane są substancjami, które uodparniają ja na korozję biologiczną, czyli zarażenie zarodnikami grzybów pleśniowych i alg. Dzięki temu można je stosować w niemal każdych warunkach środowiskowych. Aby tynk akrylowy zachował swoje właściwości, musi być dobrze przechowywany, a także nakładany w odpowiednich warunkach.

Jak „traktować” tynk akrylowy?

Jeśli tynk akrylowy jest źle przechowywany, traci swoje korzystne właściwości. Jeśli przechowuje się go w zbyt niskiej temperaturze i nakłada, kiedy jest zbyt zimno, a w powietrzu panuje duża wilgotność, traci on właściwą sobie ochronę biologiczną. Ponadto, w takich warunkach może wiązać się zbyt długo i straci trwałość i warunki techniczne. Zbyt wysoka temperatura przechowywania i nakładania prowadzi do tego, iż tynk zbyt szybko twardnieje, powstają brzydkie zgrubienia i zaburzenia w strukturze nakładanego na ścianę tynku. Tynk akrylowy nie może być stosowany w systemach ociepleń z wełną mineralną i do wykańczania elewacji z materiałów, które w dużym stopniu przepuszczają parę wodną. Nie nadaje się także do nakładania na stare i bardzo zawilgocone ściany, które pozbawione są izolacji przeciwwilgociowej.

W tym dziale  Mieszkanie dla studenta - na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Wyjątkowe zalety tynku akrylowego

Tynk akrylowy jest elastyczny i ma wysoką odporność mechaniczną, można go stosować tam, gdzie, mówiąc kolokwialnie, ziemia pracuje, czyli na przykład przy ruchliwych drogach. Pamiętajmy, by na duże i nasłonecznione powierzchnie ścian nie nakładać tynku w ciemnym kolorze, gdyż bardzo rozgrzana struktura może „pracować”. Efektem tego może uszkodzenie i destrukcja tynku. Z bogatej kolorystyki tynków tego typu wybierzmy więc ten jaśniejszy.

Zadaniem tynku jest nie tylko zdobienie fasady domu, ale także ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi. Tynk akrylowy z pewnością doskonale wywiąże się z obu powierzonych mu zadań. Pamiętajmy tylko, by nakładać go w odpowiednich warunkach i zgodnie z instrukcją obsługi.